תאונות דרכים

מדינת ישראל ייעדה חוק ספציפי וייחודי ל"תאונות דרכים", לפיו קיימת אחריות מוחלטת כלומר אין זה משנה מי האשם בתאונת הדרכים.

עו״ד בנו גליקמן

עורך דין תאונות דרכים – סיוע הכרחי

תאונת דרכים יכולה להתרחש באופנים שונים לפי החוק והפסיקה בישראל. מדובר לרבות בנסיבות שהתרחשו במהלך כניסה למכונית או יציאה ממנה,

החלפת גלגל במהלך נסיעה, נפילה של חלק מהרכב כאשר הוא אינו בנסיעה, ועוד התרחשויות שונות ומגוונות המהוות תאונת דרכים על פי חוק פסיקת בתי המשפט.

אם חלילה נפגעת פגיעה פיזית או נפשית עקב תאונת דרכים בה היית מעורב באופן כלשהו, הינך זכאי בכל מקרה לקבלת פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו לך.

המחוקק של מדינת ישראל ייעד חוק ספציפי וייחודי לנפגעי תאונות דרכים, בשם, חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, שמעניק אחריות מוחלטת לכל נפגעי תאונות הדרכים, וזאת ללא קשר למידת אחריותו של הנהג הפוגע במסגרת התאונה.

חוק זה קובע כי כל האנשים שנפגעו בתאונת דרכים, או קרובי משפחה שתלויים באנשים שנהרגו בתאונה, זכאים בכל מקרה לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם עקב התאונה.

זאת גם אם נהג הרכב הפוגע איננו אשם בגרימת תאונה זו. יובהר כי גם אם הנהג עצמו יהיה אשם בגרימת התאונה, הוא יהיה זכאי אף הוא לפיצויים.

ניתן לתבוע פיצויים בגין נזקים שונים, כגון הוצאות רפואיות, הפסדי שכר לעבר ולעתיד, כאב וסבל, ועוד. גובה הפיצויים ייקבע לפי גיל הניזוק, נתוני השכר שלו, אחוזי הנכות שנקבעו לו, ועוד.

חוק זה קובע כי כל האנשים שנפגעו בתאונת דרכים, או קרובי משפחה שתלויים באנשים שנהרגו בתאונה, זכאים בכל מקרה לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם עקב התאונה.

זאת גם אם נהג הרכב הפוגע איננו אשם בגרימת תאונה זו. יובהר כי גם אם הנהג עצמו יהיה אשם בגרימת התאונה, הוא יהיה זכאי אף הוא לפיצויים.

ניתן לתבוע פיצויים בגין נזקים שונים, כגון הוצאות רפואיות, הפסדי שכר לעבר ולעתיד, כאב וסבל, ועוד. גובה הפיצויים ייקבע לפי גיל הניזוק, נתוני השכר שלו, אחוזי הנכות שנקבעו לו, ועוד.

החוק מבטיח את תשלום הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים באופן הבא:

ככלל, כל נהג במדינה אמור להיות מבוטח בביטוח חובה על פי החוק, שאמור לכסות את הנזקים שעלולים לקרות עקב תאונת דרכים לנהג עצמו, לנוסעים ברכבו, ועוברי אורח שנפגעו כתוצאה מהתאונה.

לפיכך, במידה ואירעה תאונת דרכים, זכאים נפגעי התאונה או קרובי משפחה שתלויים באנשים שנהרגו בתאונה, להגיש תביעת פיצויים כנגד החברה שמבטחת את הרכב של הנהג הפוגע בביטוח חובה, וזאת, כאמור, גם אם הוא עצמו איננו אשם כלל בגרימת התאונה.

אולם, במידה והרכב לא היה מבוטח בביטוח חובה, או שחברת הביטוח שלו הינה חדלת פירעון, או במידה וזהות הנהג הפוגע איננה ידועה (כמו במקרה של תאונת פגע וברח),

יש להגיש את תביעת הפיצויים כנגד חברת קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, שהוקמה על פי החוק במטרה לפצות ניזוקים בנסיבות כאלו.

במידה ונפגעת חלילה מתאונת דרכים, מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בתביעות נזיקין בגין תאונות דרכים, על מנת שהוא יסייע לך להגיש תביעה כזו כנגד הגורם הרלוונטי למקרה שלך.

בהקשר זה יובהר כי החוק גם מסדיר את סוגיית שכר הטרחה שישולם לעורך הדין, וקובע כי הוא יהיה סכום מוגבל, אשר מחושב כאחוז מסוים לפי תוצאות ההליך המשפטי,

וזאת מתוך מלוא הסכום שקיבל הנפגע, כולל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד שנפסקו לטובתו בפסק דין, אם ניתן כזה.

תשלום שכ"ט עורך הדין נקבע באופן הבא:

8% + מע"מ – אם הושגה פשרה מחוץ לבית המשפט, לפני הגשת התביעה.

11% + מע"מ – אם הושגה פשרה לאחר הגשת התביעה, ולפני מתן פסק הדין.

13% + מע"מ – אם ניתן פסק דין על ידי בית המשפט בדבר גובה הפיצויים.

לידיעתך,
חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים הינו חוק סוציאלי, אשר בין היתר קבע כי שכר טרחתו של עורך הדין הינו באחוזים (8% או 11% או 13%) משיעור הפיצוי הכולל שמתקבל.

הוכחת נפגעי תאונות דרכים לאחר המקרה

שלב א'הוכחת תאונת הדרכים – נבחן את סיכויינו להוכיח את התאונה/האירוע. האם היו עדים? האם הגיעה למקום התאונה משטרה? האם פוניתם ממקום התאונה באמצעות אמבולנס?

בשלב הזה נבחן את היכולת שלנו להוכיח בבית המשפט את אירוע תאונת הדרכים ונסיבותיה, כאשר במקביל נפנה למוסדות הרפואיים להעתקת מלוא התיקים הרפואיים כדי שדבר לא
יעלם מעינינו כי יתכן וימצא המסמך הרפואי שיקל עלינו להוכיח את תביעתכם.

שלב ב' הוכחת הרשלנות/חבות – בתביעות פיצויים בעקבות תאונות דרכים אין משמעות לאשם או לרשלנות. בתאונות דרכים שאלת הרשלנות אינה רלוונטית. פה עלינו להוכיח קיומו של
ביטוח חובה ורשיון נהיגה תקפים למועד התאונה. בהיעדר שני אלו, תביעת הביטוח תוגש נגד קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

שלב ג' הוכחת הנזק.

שלב ד' הוכחת הקשר בין תאונת הדרכים לבין הנזק.

כדי להוכיח ולהצליח בשלבים ג' + ד' עלינו לאסוף את מלוא התעוד הרפואי ולבחון את סיכויינו למינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט. בתביעות שבבסיסן עומדת תאונת דרכים מתמנה
המומחה הרפואי על ידי בית המשפט ולבעלי הדין אסור להגיש חוות דעת רפואית פרטית מטעמם.

על בסיס קביעות המומחה הרפואי, עורך דין תאונות דרכים יוכל להעריך את שיעור הפיצוי המגיע לכם בעקבות התאונה.

שלב ה'כימות הנזק (מבחינה כספית) – מהו גובה הפיצוי המגיע לי? זאת בהתאמה לנפגע הספציפי, לנסיבות התאונה, להוצאות שגרמה ותגרום התאונה/הרשלנות, לגילו של הנפגע,
לשכרו של הנפגע ולתוחלת חייו של הנפגע.

שלב ו' הגשת תביעה לבית המשפט וניהולה עד לקבלת הפיצוי האופטימלי מבחינתנו (באמצעות פשרה או פסק דין). אם אתם הנהג או הנוסע התביעה מוגשת נגד מבטחת החובה של
הרכב בו נהגתם / נסעתם. במידה ונפגעתם כהולכי רגל אזי התביעה מוגשת נגד מבטחת החובה של הרכב הפוגע.

מאמרים:
מהי תאונת דרכים בעצם?
עקרונות הזהב לנפגעי בתאונת דרכים
שימוש בכח המכני של הרכב
תאונות פגע וברח
תאונת דרכים – פריקה וטעינה / עלייה וירידה מהרכב

אנחנו כאן בשבילכם

לתיאום פגישה, או מענה בכל נושא אחר:

צרו קשר:

המומחיות שלנו - השגת הפיצוי המקסימלי בשבילך

דילוג לתוכן