נהיגה ללא ביטוח או רישיון

עורך דין תביעות ביטוח

כל חוק מחייב את תושבי המדינה להתיישר להוראותיו, אחרת ניתן לאכוף אותו ולהטיל סנקציות שליליות על הבחירה לעבור על החוק. אחת מעבירות התנועה החמורות יותר בפקודת דיני התעבורה, היא נהיגה ללא רישיון, כך שהעונש הצפוי עלול להגיע עד כדי מאסר בפועל. גם נהיגה ללא ביטוח (חובה ואף צד ג'), עלול להוביל לתסבוכת לא מבוטלת המשבשת את אורח החיים של הנאשם.

מאמר זה נכתב על מנת למנות לכם את סך ההשלכות הכרוכות בנהיגה ללא רישיון ו/או ביטוח וזאת לצד הסיכונים אותם אתם לוקחים על עצמכם. אף על פי שאין אנו תומכים לבצע עבירה זו, נספק לכם את כל הפתרונות האולטימטיביים למקרה בו נתפסתם נוהגים ללא רישיון / ביטוח.

 

נהיגה ללא ביטוח חובה

אחד הקשיים בהחזקת רכב בעידן הנוכחי, הוא ההוצאות הנלוות לרכישה. בין שלל ההוצאות, על כל בעל רכב לשלם אודות דלקים, טיפולים, טסט, אגרת רישוי וביטוחים. לא פעם הרצון לחסוך בהוצאות גורם לרבים לוותר על רכישת ביטוח לרכב, מה שעלול להוביל לתוצאות בלתי הפיכות עד כדי שיבוש מהלך החיים ויציאה מהמסלול השגרתי אל מסלול עמוס מהמורות והתמודדויות מיותרות.

אז נכון, נהיגה ללא ביטוח חובה ברכב לא תוביל אתכם בהכרח לשלילת רישיון ובטח שלא תגיע לעונשי מאסר, אך אי ציות לחובה שברכישת ביטוח חובה, עלולה להוביל אתכם לאסון כלכלי שלעיתים קשה עד בלתי אפשרי להתאושש ממנו. היה ונתפסתם ללא ביטוח חובה, אתם מסתכנים בקנס כספי שעלול להגיע עד כמה עשרות אלפי שקלים, אך היה ואתם מעורבים בתאונת דרכים בה יש פצועי בגוף ובנפש, הרי שהבור הכלכלי אליו תכנסו יהיה בלתי הפיך.

על מנת שלא להגיע למצב בו אתם מנסים לחסוך כמה שקלים, אך משלמים כמה אלפי (עשרות ולעיתים מאות שקלים), אל לכם לוותר על ביטוח חובה.

המקרה היחיד בו ישללו לכם את רישיון הנהיגה בשל נהיגה ללא ביטוח חובה, הוא הרגע בו העבירה מוגדרת כעבירה חוזרת, דהיינו נתפסתם בשנית ללא ביטוח חובה. קחו בחשבון כי שופטי תעבורה, לא מגלים סבלנות כלפי נהגים שבוחרים לחזור על עבירות התנועה בשנית ובטח שלא בשלישית.

היה ונתפסתם נוהגים ללא ביטוח חובה (בין אם נתפסתם לאחר תאונת דרכים ובין אם נתפסתם כחלק מבדיקה שגרתית), צרו בראש ובראשונה קשר עם עורך דין תאונות דרכים. בחירה בעורך הדין הנכון והמקצועי ביותר, היא שתאפשר לכם למזער נזקים במידת הצורך ולמזער את הענישה שבדרך.

 

רכישת ביטוח חובה היא כשמה כן היא חובה. היה ובחרתם לנהוג ללא ביטוח חובה, קחו בחשבון שאתם עלולים לקבל זימון לערכאות משפטיות בהתאמה לסוג העבירה אותה ביצעתם. היה ותבחרו שלא להגיע אל הדיון בעניינכם (על פי רוב יתקיים בבית משפט לתעבורה), הרי שאתם לוקחים על עצמכם את האשמה ומודים בה. קחו לתשומת ליבכם, כי אי הגעה למשפט, עלול להוביל לעונש חמור יותר וזאת על פני הגעת הנהג למשפט ומתן הסברים לביצוע העבירה (מוצדקים פחות או יותר).

אז נכון, נהיגה ללא ביטוח חובה לא תוביל לשלילת רישיון, אך אם הבחירה היא לנהוג ללא ביטוח חובה ובמקביל נעצר הנהג על עבירה שונה (במקביל לעבירה אין בידיו ביטוח חובה), הרי שהעונש אותו יקבל לצד הנקודות (בהתאמה לסוג העבירה), עלולים בהחלט להוביל לשלילת רישיון.

היה ונתפסתם נוהגים ללא ביטוח רכב לרבות ביטוח חובה, הקפידו לפנות אל עו"ד מוביל בתחום וקבלו ממנו ייעוץ באשר להמשך ובכל מקרה, ההמלצה היא להימנע מהניסיון לחסוך כמה שקלים בעבור הביטוחים ובטח שלא שווה לקחת את הסיכון באם תתפסו, שהרי לאחר תפיסה, אתם עלולים לשלם מחיר כפול ומכופל. בכל מקרה בו אתם רוכשים את סל הביטוחים, נכון לשקול ולרכוש במקביל ביטוח צד ג'. אם יש ביכולתם לרכוש ביטוח מקיף, עשו זאת ובעיקר אם אתם נוהגים ברכב חדש.

נהיגה ללא רישיון נהיגה

אחת העבירות החמורות ביותר במסגרת המשפט התעברותי, היא נהיגה ללא רישיון נהיגה. בגין עבירה זו, עתיד בית המשפט לשלול לנהג (שעובר על החוק) את רישיון הנהיגה לתקופות ארוכות ולעיתים עתיד הנהג לקבל על עצמו עונש מאסר על תנאי ואף עונש מאסר בפועל.

עוד לפני שנרחיב אודות הסיכונים/הסכנות וההשלכות הכרוכות בנהיגה ללא רישיון, נזכיר ונדגיש כי, אל לכם לאחוז בהגה אם אין אתם מחזיקים ברישיון נהיגה בתוקף וכדין. שימו לב כי גם נהיגה ללא רישיון בתוקף (ולא רק נהיגה לאחר שלילת רישיון או אי הוצאת רישיון בכלל), גוררת אחריה עונשים בחוק. העונש אותו יקבל הנהג שבחר לאחוז בהגה, למרות שאין בידיו רישיון בתוקף, עלול לקבל עונשים שונים ומגוונים, בהתאמה מלאה לסוג העבירה ולהיסטוריה בה הוא מחזיק.

היה ותוקף רישיון הנהיגה פג עד 6 חודשים טרם התפיסה, הרי שהנהג יקבל קנס העומד על 250 ₪ אך אם הנהג לא מחזיק ברישיון נהיגה בתוקף למעלה מחצי שנה, הרי שאז יזומן הנהג לבית המשפט לתעבורה, שם ידונו אודות הסנקציה הראוי לו.

שימו לב :נהיגה ללא רישיון נהיגה כלל (במהלך שלילת רישיון ו/או נהג שלא הורשה מעולם לנהוג – לא עבר תאוריה וטסט), היא עבירה חמורה מכלל עבירות התעבורה הכלולות תחת קטגוריית נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף. בהתאם לקביעת ורווחת בית המשפט, העונש שיש להשית על מי שנהג ללא רישיון, ינוע בין פסילת הרישיון (למספר חודשים ועד שנה) ועד מאסר / עבודות שירות לתקופת של מספר חודשים ועד שנה.

ואלו הם העונשים על פי חוק

  • עבירה: נהיגה עם רישיון שלא בתוקף עד חצי שנה. עונש: קנס של 250 ₪ בצמוד ל- 8 נק'.
  • עבירה: נהיגה ללא רישיון בתוקף מעל חצי שנה. עונש: 750 ₪ קנס בצמוד ל 8 נק'.
  •  עבירה: נהג חדש שנוהג ללא רישיון בתוקף עד חצי שנה. עונש: הזמנה למשפט בצמוד ל 8 נקודות.
  • עבירה: נהג שנתפס נוהג עם רישיון נהיגה שלא בתוקף מעל שנתיים. עונש: הזמנה למשפט בצמוד ל 8 נקודות
  • נהג שאפשר לאדם ללא רישיון לנהוג ברכב יוזמן למשפט ולא יקבל נקודות בשלב זה.

שימו לב כי העונש המרבי יקבע על ידי שופט שדן בתיק שבעניינכם בבית המשפט לתעבורה. על מנת להימנע מעונשים כבדים בחוק, כדאי בראש ובראשונה להימנע מעבירות תנועה, אך בכל מקרה בו נתפסתם, יש ליצור קשר מידי עם עו"ד תעבורה שייצג אתכם נאמנה בבית המשפט.

נהיגה עם רישיון שלא מותאם לכלי הרכב בו נתפס הנהג נוהג

אלו מקרים בהם הנהג אכן מחזיק ברישיון רכב, אך בעת בה הוא נתפס, הוא נהג בכלי רכב שהוא אינו מורשה לנהוג בו ולצורך העניין, נהיגה במשאית מעל 20 טון בעוד רישיון הנהיגה תקף לרכב פרטי ומסחרי עד 20 טון וכיוצא בזאת. במקרים מסוג זה, האישום יהיה על פי  ובקצרה קובע המחוקק כי: על כל נהג לנהוג ברכב הספציפי לו יש רישיון נהיגה בתוקף ובהתאם לתנאים שנקבעו ברישיון הנהיגה.

במקרים מסוג זה, רשאי השופט הדן בתיק לקבוע את אותם העונשים שהיה קובע לאדם שלא הוציא רישיון נהיגה מעולם. במקביל לנאמר לעיל, לוקח השופט בחשבון את הפערים הקיימים בין רישיון הנהיגה המצוי בידי הנהג, לבין סוג הרכב בו הוא נהג – ככל שהפערים גדולים יותר וככל שהסיכון אותו נוטל הנהג הוא גבוהה יותר, כך סביר והענישה תהיה משמעותית יותר ולהיפך.

נהיגה ללא רישיון לאחר פסילה כדין

לאחר שבית המשפט פסק שלילה, אל לנהג לשבת מאחורי ההגה בשום מקרה ובשום כלי רכב. היה ונהג נתפס נוהג בזמן שלילה, יוטלו עליו סנקציות מהחמורות בחוק שלא בשונה מנהג שנתפס נוהג ללא רישיון כלל ואף חמור מכך ולכך מספר סיבות: האחת היא העובדה שהנהג מסכן את הציבור ואילו השנייה היא הפרה של צו שיפוטי.

בכל הקשור לביטוח חובה

כל חברת ביטוח דרכה רכשתם פוליסת ביטוח, מחויבת לפצות נהג, באם היה מעורב בתאונת דרכים, אך זאת בתנאי שלנהג רישיון נהיגה בתוקף אשר מותאם לסוג הרכב בו הוא נהג ושאיתו היה מעורב בתאונה. היה ולנהג ביטוח בתוקף, אך בעת התאונה הוא נהג עם רישיון שפג תוקפו מעל שנתיים, הרי שהוא ייאושם בנהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף. היה ואתם מעורבים בתאונת דרכים, ואין זה משנה אם התאונה נגרמה באשמתכם או לאו, חשוב שתעיינו בחוק ותכירו בו. חוק נפגעי תאונות דרכים, מאפשר לכם להבין את מאזן הכוחות והמקום בו אתם ממוקמים לאחר התאונה.

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן