עובד עצמאי – חווית פגיעת גוף? כדאי לך לדעת

מתי מוכר עצמאי כנפגע עבודה? אין ספק שהדבר מורכב יותר כאשר מדובר בעובדים עצמאיים ולא בעובדים שכירים. אם כך, מה בפועל גורם במהלך העבודה למחלת מקצוע ומתי תהיו זכאים לפיצויים?
פגיעת גוף

אתם מנהלים עסק עצמאי וחוויתם פגיעת גוף? נגרם לכם נזק כלשהוא? חליתם ב"מחלת מקצוע"? מעוניינים לקבל הכרה של הפגיעה כתאונת עבודה?

לפי חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תש"נ ה-1995, כאשר מדובר בעובד עצמאי, תאונת העבודה צריכה להיות במהלך ובגלל העיסוק בעבודתו. זאת בשונה מעובד שכיר, שאם תאונתו נגרמה במהלך העבודה, לרוב חזקה היא שהתאונה נגרמה גם עקב עבודתו.

כאשר עובד עצמאי מוכר כנפגע תאונת עבודה, הוא זכאי:

  • לקבל דמי פגיעה בגין אובדן הכנסה לפרק זמן של עד שלושה חודשים אבל קיים מינימום ימי מחלה שיש להציג לביטוח הלאומי.
  • לקבל טיפולים רפואיים הקשורים לתאונת העבודה ללא תשלום.
  • לקבל שיקום מקצועי במקרים מסוימים.
  • לקבל קצבת נכות על פי שיעור הנכות שייקבע לו בוועדה רפואית.
  • במקרה של פטירה "העצמאי" עקב תאונת עבודה יהיו זכאים בני המשפחה לקבלת קצבה תלויים.

הידעתם?

הזכאות לקבלת דמי פגיעה עבור עובד עצמאי מותנית בתשלום המקדמות לאחר הרישום כעצמאי בביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי יכול לדחות את התביעה לפיצויים אם לחובתו של התובע הצטבר חוב גדול או ממושך. מדמי הפגיעה מנוכים מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.

  • עובד שכיר שהינו גם עובד עצמאי – דמי הפגיעה לנפגע בעבודה יחושבו לפי השכר משני המקורות גם יחד. ההכנסות כעובד עצמאי יובאו בחשבון, רק אם בזמן הפגיעה בעבודה נרשמת במוסד לביטוח לאומי כעובד עצמאי ושילמת את דמי הביטוח במועד.
  • עובד עצמאי – דמי הפגיעה יחושבו לפי ההכנסות בשנת המס השוטפת ולכן עדיף לשלם מקדמות גבוהות יחסית על מנת שלא תפגעו. היה וישאר "עודף" תקבלו אותו בסוף השנה.
  • אי כושר חלקי – אם הינך עובד שכיר או עצמאי ועל פי אישור רפואי מקופת חולים נגרם לך אי-כושר חלקי לעבודה ומספר שעות עבודתך צומצם – דמי הפגיעה אשר ישולמו, יהיו מופחתים ולא יותר מ-8 שעות ליום.
  • אם נפגעת במהלך הכשרה מקצועית או במהלך שיקום מקצועי ובשלושת החודשים שקדמו לפגיעה היו לך גם הכנסות מעבודה כשכיר או כעצמאי, יחושבו דמי הפגיעה לפי הכנסותיך מעבודתך כשכיר או כעצמאי, או לפי ההכנסה שעל פיה חושבו דמי הביטוח בהכשרה המקצועית בשלושת החודשים כאמור – לפי הסכום הגבוה יותר.

מתי מוכר עצמאי כנפגע עבודה?

אם הינך עצמאי הרי שעל מנת להיות מוכר כנפגע עבודה, הרי שהפגיעה צריכה להיגרם במסגרת העבודה וכתוצאה מהעבודה.

עובד עצמאי שנפגע בעבודה בחו"ל זכאי בתנאים מסוימים להיות מוכר כנפגע עבודה. כמו כן, פגיעה שהעובד נפגע במהלך הנסיעה ועקב הנסיעה (בדרך לחו"ל או בחזרה), תוכר בתנאים מסוימים כתאונת עבודה.

חשוב לדעת – תביעת פיצויים בגין תאונת עבודה ניתן להגיש לביטוח הלאומי עד 12 חודשים לאחר מועד הפגיעה. במקרה של דחיית התביעה על ידי הביטוח הלאומי, ניתן לערער על ההחלטה לבית הדין לעבודה וזאת 12 חודשים לאחר קבלת אישור דחיית התביעה בביטוח הלאומי.

רוצים לדעת מה קורה במקרים בהם עצמאי עובד בבית ונפגע? עובד בעבודה הכרוכה במאמץ פיסי או תנועות חוזרות ונשנות הגורמות ל"מחלת מקצוע", כגון עבודה רציפה מול מחשב בגינה נגרם נזק לכף היד? נוסע באוטובוס לבית הלקוח ונפגע עקב תאונה שארעה בדרך?

מוזמנים להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום "תאונות עבודה", "נזקי גוף" ולהבין – שהצלחת התביעה קשורה לא אחת לאופן בו מדווחים על הנזק, אופן איסוף המסמכים ותוכנם ובעיקר הכרות לעומק עם החוק וסעיפיו השונים.

משרדנו עומד לרשותכם,

אנו מתמחים בתביעות רשלנות רפואית, תאונות עבודה, תאונות דרכים ותביעות ביטוח.

טלפון: 03-6135337 פקס: 03-6134158 (מגדלי התאומים 2 ברמת גן – אזור הבורסה).

פוסטים נוספים

תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
תביעה נגד העירייה

תביעה נגד העירייה: פיצויים / הערכת סיכויי הצלחה

נפילה ברחוב, החלקה בשטחי הפארק, חבלה ממתקן שעשועים או אפילו פציעה משער גינת הכלבים – מה עושים כאשר נפגעים בתאונה שהתרחשה מחוץ לבית? בדרך כלל ה...
פיצווים בתאונת עבודה

תאונת אופנוע, חוקים ופיצויים!

רוכבי אופנוע חשופים יותר, ממוגנים פחות ומעורבים בתאונות דרכים בתדירות גבוהה. אם עברתם תאונת אופנוע ונפגעתם, אתם צריכים לברר על זכאותכם לפיצויי...
accident-g094cd8d3d_640

פיצויים בתאונות אוטובוס

תאונת אוטובוס והדרך לקבל פיצויים אם נסעתם בתחבורה ציבורית ועברתם תאונת אוטובוס בתור נוסעים, או אם אוטובוס פגע בכם, כדאי לכם לבדוק האם אתם זכאי...
טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

בריכה זה מקום נפלא לבילוי, הנאה וספורט והציפייה הם מטרת בואנו לבריכת השחייה, היא הפקת תועלות. מנגד, הבריכה הינו מקום שמטבעו מזמן סכנות והחלקות...
דילוג לתוכן