תאונת עבודה, מה עושים ופיצויים – המדריך המלא

עו״ד בנו גליקמן

תאונת עבודה כיצד מצליחים בתביעה? 

מהי תאונת עבודה? מהי תביעה תאונת עבודה?  

תאונת עבודה מה עושים ומה לא עושים אחרי תאונת עבודה? 

כיצד מגדילים את סכום פיצוי תאונת עבודה? 

מתי פונים לעורך דין תאונות עבודה? 

מאמר זה, על תאונת עבודה ומה עושים אחרי תאונת עבודה וכמובן מה לא לעשות, חשוב לכל סוגי העובדים לשכירים, עצמאיים, לעובדים שהם גם וגם ובעצם לכל עובד שנפגע בתאונת עבודה. 

המלצתי החמה להכיר את זכויותיכם והפעולות שעליכם לעשות לפני הפגיעה ולא אחריה.  
אף אחד לא יודע לצפות מראש, כיצד הוא או היא יפעלו ברגע קשה של חייהם אחרי תאונת עבודה. 

אתם לא רוצים לעמוד עם הראש על הידיים וחסרי אונים מול מה שקורה –  נפגעתי בתאונת עבודה מה עושים? – ולכן חשוב ביותר להכיר במסגרת הזכויות שלכם כעובדים (לא משנה שכירים או עצמאיים), מה עליכם לעשות כדי למקסם כמה שניתן את סכום הפיצוי בתאונת עבודה במידה וחס ושלום נפגעתם.  

אז מהי בעצם "תאונת עבודה" 

ההגדרה הקלאסית והפשוטה ביותר – ארוע תאונתי במהלך העבודה ובקשר לעבודה.  

במסגרת החוק והפסיקה קיימות הגדרות רבות נוספות ל"תאונת עבודה" והן פגיעה בדרך לעבודה ובחזרה מהעבודה הביתה, ארוע מיוחד בעבודה או ארוע חריג בעבודה, "מחלת מקצוע" שמהווה רשימה סגורה של פגיעות ומחלות בחוק, "מיקרוטראומה", המגדירה גם תאונת עבודה כפגיעות קטנות, חוזרות ונשנות במשך תקופת עבודה ממשוכת.  

כאמור זה קצת יותר מורכב מהנראה לעין ולכן ההמלצה שלי ואני מציין אותה כבר פה, לא להתבייש ולהתקשר מיידית אחרי תאונת עבודה ולקבל פרטים ונתונים מעורך דין תאונות עבודה. תחפשו עורך דין מומחה לתאונה עבודה ולא עוד מישהו שעושה זאת על הדרך. 

אל תתביישו לקבל פרטים ומידע בטלפון, שיחה שכזו אינה עולה דבר ומבחינתכם אין בה ולא אמורה להיות בה כל התחייבות כלפי עורך הדין.

מה שחשוב כרגע מבחינתכם זה פשוט לא לעשות שטויות וטעויות ולקבל ייעוץ משפטי ראשוני.   

לצורך בדיקת גובה הפיצוי לו אתם זכאים
קבעו פגישת ייעוץ עם עו"ד בנו גליקמן במשרדנו ברמת גן

למה חשוב שאירוע הפגיעה יתקבל ויאושר כתאונת עבודה 

מדובר בהכרה לכל חייכם ולא מדובר במקרה של תאונת עבודה בפיצוי חד פעמי בלבד. הכרה של ביטוח לאומי בפגיעה שלכם כתאונת עבודה מאפשרת לכל נפגע לחזור ולהגיש תביעת תאונת עבודה במסגרת החמרת מצב הקבועה בחוק כל חצי שנה, ועל כך בהתאם לתקנה 36 ,ישנו מאמר אחר באתר שלנו. 

למה חשוב הטיפול הרפואי לאחר תאונת עבודה? 

לאחר פגיעה בתאונת עבודה יש לפנות ולקבל טיפול רפואי. חשוב מאוד להדגיש לרופאים ולצוות הרפואי את הקשר בין הפגיעה והכאב לבין תאונת עבודה והעבודה בכלל, כי מבחינת ביטוח לאומי וגם בתי המשפט, מה שנאמר בתחילת הטיפול הרפואי, לאחר תאונת עבודה מהווה "הודאה" ובנוסף החבלות שיוכרו שם אלו החבלות הבלעדיות שתוכלו לתבוע בגינן.  

זאת אומרת, שאם נפגעתם בתאונת עבודה, ולא ציינתם זאת במועד קבלת הטיפול הרפואי ובנוסף נפגעתם בראש וגם את זה לא ציינתם במיון או אצל הרופא בקופה ולא פניתם לטיפול של נוירולוג, אז יהיה קשה מאוד להכיר בפגיעה שלכם כתאונת עבודה וכי במהלכה נפגעתם בראש (סיכוי גבוה מאוד שלא יכירו לכם בקשר הסיבתי הרפואי בין תאונת העבודה לבין הנזק בראש).  

תאונת עבודה מה עושים? 

לאחר שווידאתם שהתעוד הרפואי מלא ושלם, אתם צריכים להגיש תביעה לביטוח לאומי בגין תאונת העבודה / מחלקת המקצוע / מיקרוטראומה. 

עובדים שכירים פונים למעסיק שלהם ודואגים לקבל ממנו טופס ב.ל. 250 + טופס ב.ל. 211. 

עובדים עצמאיים ממלאים לעצמם טופס ב.ל. 283 + טופס ב.ל. 211. 

עובדים שהם גם שכירים וגם עצמאיים דואגים לטפסים לפי נסיבות הפגיעה בעבודה אם נפגעתם בהיותכם שכירים, אז פונים למעסיק כדי לקבל את טפסי התביעה ואם נפגעתם בהיותכם עצמאים אז אתם ממלאים בעצמכם את טפסי התביעה לתאונת העבודה. 

חשוב לשים לב שעובד עצמאי שהוא גם שכיר, מציין בטפסי התביעה לביטוח לאומי את שני מקורות ההכנסה, גם מהיותו שכיר וגם מהיותו עצמאי, וכך סכום פיצוי תאונת עבודה שלכם יגדל. 

כיצד למלא את טפסי התביעה לתאונת עבודה? 

מילוי טפסי התביעה לביטוח לאומי נפגעי עבודה קריטי ביותר וגם מועד הגשת הטפסים קריטי ביותר וזאת מארבע סיבות עיקריות  

  1. מה שכתבתם ישפיע באופן ישיר על קבלת תביעתכם והכרתה כתאונת עבודה.  
  1. בהמשך הדרך, הרשום בטפסי התביעה של ביטוח לאומי (ב.ל 250 + ב.ל. 211 + ב.ל. 200) ישפיע באופן ישיר על הצלחת התביעה העיקרית, שתתנהל בבית המשפט. 

למשל – במקרים כמו תאונת דרכים בדרך לעבודה או תאונת דרכים מהעבודה הביתה שני ארועים אלו הם ארועים משולבים שהם גם תאונת עבודה וגם תאונת דרכים. 

או בארועים שיש מקום ובסיס לתבוע את המעסיק בגין רשלנות והפרת חובות חקוקות ביחס לעובדיו.   

  1. מה שכתוב בטפסים יקבע את המשך התביעה והמומחים שביטוח לאומי ישלח אתכם להיבדק אצלם (במסגרת הוועדות הרפואיות) ואלו מטבע הדברים ישפיעו על סכום פיצוי בתאונת עבודה. 
  1. חשוב לדעת יש לכם שנה אחת להגיש את התביעה לביטוח לאומי מבלי לגרום לכם נזק. 

בשלב זה, חשוב שכבר יהיה לכם ליווי של עורך דין תאונות עבודה, המלצתי החמה שלא תמלאו את הטפסים לבד וכמובן שלא תיגשו לוועדות הרפואיות בביטוח הלאומי לבד, אחרת בוודאות סכום פיצוי תאונת עבודה יהיה נמוך. 

חשוב שתדעו שכר טרחת עורך דין תאונות עבודה הוא לפי החוק, ממנו אסור לסטות ובתאונות עבודה (שלא מסתבכות ולא צריך לפנות לבית הדין לעבודה) הוא בעיקרו 17% + מע"מ, ממה שיתקבל בידיכם מביטוח הלאומי.  

דברים נוספים שחשוב לדעת, כדי לשפר ולהגדיל את סיכויי הצלחת התביעה בעקבות תאונת עבודה והגדלת סכום פיצוי תאונת עבודה 

  1. תמיד כדאי לצלם את מקום הפגיעה, לבקש ממישהו אחר לצלם או לפנות לעד ולקחת את פרטיו. 
  1. לאסוף כל הוצאה וקבלה שיש לכם על טיפול רפואי, נסיעות, דלק, עזרה שאתם מקבלים בשכר ומכשירים שקניתם בגלל תאונת עבודה.  
  1. כשמגיעים לפגישה אצל עורך דין תאונות עבודה, תשתדלו להגיע עם עוד מישהו/י קרובים אליכם, כדי שיקשיבו, יתרשמו, ולא פחות חשוב, שיכירו את התהליך וידעו ללוות אתכם ולמוך בכם במהלכו. 

אז אם חס ושלום נפגעתם בתאונת עבודה, כדי שלא תעמדו עם הידיים על הראש ותשאלו "תאונת עבודה מה עושים?" המלצתי החמה מכולן, לכל הפחות, תתקשרו אלינו ותקבלו ייעוץ ראשוני ללא עלות מעורך דין מומחה לתאונות עבודה – תשאלו את כל השאלות והחששות שעולים לכם, העיקר למנוע טעויות קריטיות, שלאחר מכן יהיה הרבה יותר קשה לתקן, אנחנו יכולים לסייע לכם להגדיל את הפיצוי בעקבות תאונת העבודה. 

תרצו לחזור למשהו ספציפי בדף?

תוכן עניינים

צרו קשר:

המומחיות שלנו - השגת הפיצוי המקסימלי בשבילך
דילוג לתוכן