טסתם לחו"ל ונפצעתם? יש מה לעשות עם זה

פציעה בחו"ל- עו"ד בנו גליקמן

פציעות במהלך שהות בחו"ל אינן דבר נדיר. זאת, בין השאר מאחר שחלק ניכר מנסיעות אלה הן לצרכי טיול והן כוללות פעילויות פיזיות שונות, עם סיכון מובנה מסוים. הוסיפו לכך את העובדה שמדובר במקומות ופעילויות שחדשים לרוב למטייל וברור מכך הסיכון המוגבר. במסגרת טיול, גם הנסיעות עצמן רבות מהרגיל וכרוכות בסיכון מסוים. 

פיצוי בעקות פציעה בחול

ניתן כמובן לקבל פיצוי על מצבי פציעה בחו"ל, אך בכדי לעשות זאת באופן אפקטיבי, חיוני להיעזר במומחה לכך. בגדול, זהו התהליך הנחוץ לקבלת פיצויים:

ביטוח מראש לפציעות בחול

ראשית, יש לעשות ביטוחים מתאימים מראש, מאחר שביטוח הבריאות הממלכתי הישראלי לא רלבנטי בחו"ל.

באופן בסיסי, מדובר על מענה עבור פינוי לבית חולים, טיפול נמרץ, אשפוז ממושך, טיפולי חירום בשיניים וכן ייעוץ רפואי. היבטים משלימים אופייניים כוללים איתור וחילוץ, הטסת מלווה לחו"ל ופינוי לארץ.

מבחינה כספית, מדובר גם על ביטוח הוצאות כלפי צד ג' והוצאות להארכת השהות בחו”ל. חשוב במיוחד לשים לב להרחבות האפשריות, דוגמת ביטוח תאונות אישיות, מאחר שלא רק גובה הפיצוי משמעותי, אלא גם היבטים כמו קצבה קבועה במקרה נכות. בכלל, חשוב לזכור שלתאונות חמורות יש פעמים רבות השלכות רחבות וארוכות טווח, דוגמת אובדן כושר עבודה.

 

עוד היבטים מסייעים

יש לקחת בחשבון את אופי הפעילות בחו"ל, מאחר שנובעים ממנו לעתים סיכונים מיוחדים (דוגמת תאונת אופניים), שלעתים כדאי לבטח במיוחד. כמו כן, ייתכן שתוכלו לשפר את מצבכם מראש גם במסגרת הסכמים עם נותני השירותים הרלבנטיים, בהתאם לנסיבות. לדוגמא: הקביעה שבמקרה סכסוך, העניין יטופל משפטית בישראל.

 

תגובה ראשונית יעילה לפציעה בחול

בזמן התגובה הראשונית לתאונה, ניתן לפעול בצורה שתשפר משמעותית את סיכויי קבלת הפיצוי בהמשך. בעיקר, חשוב מאוד תיעוד נסיבות הפציעה במסגרת הטיפול הרפואי – זמן ומקום, נסיבות, פרטי העדים, צילומים וכדומה. זאת, כבר בחו"ל ובהקדם וגם במסגרת טיפולי המשך ככל שיידרשו, עם ההגעה לארץ. בשלב הראשוני ייתכן שתהיו עסוקים מדי בפציעה עצמה או חסרי יכולת לתעד. במצבים כאלה, טבעי שפעמים רבות לא פנויים מנטאלית ובכלל לעסוק ברישום ובשיחות עם עדים. פתרון אפשרי, הוא לבקש ממישהו אחר שיעזור לכם בכך.

 

ייעוץ ראשוני של עורך דין

בהמשך, שלב חיוני שגם אותו רצוי לבצע בהקדם, הוא קבלת ייעוץ ראשוני מעורך דין שמתמחה בנושא זה. בעזרתו, תבינו האם ומה הסיכוי לקבלת פיצויים. אגב, ייתכן מצב בו זכאים לקבלת פיצוי מכמה גורמים במקביל. עבור התמונה הברורה והמדויקת דרוש עורך דין נזקי גוף ובוודאי עבור מימוש יעיל של קבלת הפיצויים.

 

החלטה לגבי התביעה עקב הפגיעה בחו"ל

במידה ומסתבר שהגשת תביעה כדאית, יש להבין את מי צריך לתבוע והיכן יש להגיש את התביעה. התביעה עשויה להיות מול מגוון גורמים, בהם מארגן הטיול, חברת ביטוח או הגורם שאצלו התרחשה התאונה. היא עשויה להיות ממומשת באמצעות מערכת המשפט הישראלית או זו של המדינה שבה התרחשה התאונה. מבחינת דיני נזיקין, התביעה אמורה להיות במסגרת מערכת המשפט של המדינה שבה התרחשה התאונה. אין זה משנה אגב, אם כל המעורבים בתאונה, כולל האשמים בה, היו ישראלים. לעתים ייתכן גם מצב שבו תובעים בישראל, על פי הדין במדינה שבה התרחשה התאונה.

 

ניהול תהליך התביעה

קבלת פיצויים באמצעות תביעה בנושאים כאלה עשויה להיות מורכבת וממושכת למדי. זאת, גם אם הנסיעה בוטחה, אורגנה ונוהלה בידי גופים ישראליים. מדובר במצב, שבו עשוי להיות צורך להתעמק בחוקים המיוחדים של מקום התאונה, להסתייע באנשי מקצוע מאותה מדינה ואף להגיע למתן עדות בחו"ל. כמו כן, עדים, אנשי מקצוע ומסמכים רפואיים, עשויים להימצא בארץ וגם בחו"ל. טיפול יעיל בכך, מחייב עורך דין נזקי גוף מנוסה ומיומן.

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן