החלקתם במקום ציבורי? אולי מגיע לכם כסף

 

נפילה במקום ציבורי, היא תאונה שעלולה להיות מאוד לא סימפטית. הנזק עשוי לדרוש טיפול רפואי יקר, החלמה ממושכת, אובדן ימי עבודה ועוד. מה הסיכוי לקבל על כך פיצויים מהאחראים למפגע הבטיחותי שגרם לנזק? את מי כדאי לתבוע, אם בכלל? ומה הדרך האופטימאלית להתמודדות עם הסיטואציה? אלה כמה קווים מנחים, שיעזרו לכם לעשות בנושא זה סדר.

 

עד כמה זה מסוכן?

עבור האדם הפרטי, מקומות ציבוריים הם מעצם טבעם בלתי צפויים ורבי הפתעות. אלה מקומות שגם לא בשליטתו וגם כאלה, בהם עוברים אינספור אנשים בכל יום. לכן, הסיכוי להתרחשות תאונות בהם הוא לא קטן. עורך דין תאונות עבודה מן הסתם יהיה תמיד בביקוש גבוה, מאחר שבמקומות עבודה מסוימים יש סיכוי גבוה יותר מהרגיל לתאונות.

עורך דין נזקי גוף

מצד שני, ישנם תחומים יותר יוצאי דופן של תאונות, דוגמת מקרים של תביעה בגין נשיכת כלב. ניתן לומר שתאונות מסוג החלקה במקום ציבורי הן “במקום טוב באמצע” מבחינת היקף המקרים. תאונות כאלה, עלולות לגרום לנזק ניכר ולחייב שכירת עורך דין נזקי גוף ואולי הגשת תביעה. הגורם לנזק עשויה להיות תשתית המקום, פעילות מסחרית שמתקיימת בו או פעילות של אנשים אחרים כמוכם, שנוכחים באותו מקום ציבורי.

החלקה על קליפת בננה למשל, מצחיקה רק בסרטים, לא כשזה קורה לנו. במקום ציבורי, היא עלולה להתרחש בגלל תשתיות פגומות (תאורה חסרה, שבגללה לא ראיתם את הקליפה), עובד בדוכן פירות או אחד מלקוחות הדוכן שסיים לאכול בננה וזרק אותה על הרצפה.

 

הסיכוי לפיצויים? תלוי בנזק

הסיכוי לפיצויים תלוי במספר גורמים. ראשית, חייב להיות מדובר כמובן בנזק שנגרם לתובע והוא יצטרך להוכיח נזק זה לבית המשפט.

 

הסיכוי לפיצויים? תלוי באחריות הנתבע

גורם חיוני נוסף לקבלת פיצוי, הוא הוכחת אחריות ישירה של הנתבע לנזק. אם למשל נגרם נזק בעקבות נפילה ברחוב, עקב דריכה על מכסה ביוב סדוק שנשבר בדריכה, זו אחריות העירייה. אבל אם הנפילה התרחשה בעקבות דריכה על כתם שמן שבעל חנות סמוכה שפך לרחוב (אולי במטרה שיתנקז לביוב), זו אחריות בעל החנות.

 

גובה הפיצויים

הפיצויים נקבעים ביחס לנזק שנגרם. נזק זה, יש להציג לבית המשפט ולהעריך, באמצעות הגשת חוות דעת של מומחה רפואי. היבט משנה חשוב בכך, היא קביעת נכות שהתאונה גרמה (אם אכן כך קרה) ואת רמת הנכות.

בין הנקודות הרבות שנלקחות בחשבון בחישוב הפיצויים, נזכיר הוצאות על טיפולים רפואיים וסיוע סיעודי (עד כה ובעתיד), הפסדים כספיים עקב פגיעה בשכר (עד כה ובעתיד). בנוסף, עשויים להילקח בחשבון היבטי סבל ועוגמת נפש וכן הוצאות על עורך דין.

הנתבעים עשויים גם הם לזמן את התובע לבדיקה, שבעקבותיה הם יגישו חוות דעת רפואית מטעמם. במקרים מיוחדים, בית המשפט עשוי שלא להסתפק בחוות דעת אלה וליזום הליך הערכה רפואית משלו. אגב, תשלום ממקורות אחרים (כמו חברות ביטוח), חשוב לבדוק האם יוכל להינתן במקביל. תשלום רלבנטי מביטוח לאומי, יקוזז מהפיצוי שבית המשפט ייתן.

 

גובה הפיצויים – תלוי גם בתובע

אולי הדבר יישמע מפתיע משמיעה ראשונה, אבל ישנו גם היבט קריטי של אחריות התובע לנזק. אם נחזור שוב לדוגמא של מכסה הביוב – במצב שבו העירייה הציבה במדרכה שמובילה אליו שלט אזהרה זמני, הולך רגל שדרך על המכסה יצטרך להסביר למה הוא התעלם מהשלט. זו תהיה הכרעת השופט, האם ועד כמה יש לו חלק בגרימת הנזק והפיצויים יצומצמו בהתאם לכך. עוד נזכיר, את האפשרות של הסכם פשרה, שעשויה להשליך גם על גובה הפיצויים .

עורך דין תביעות נזקי גוף

את מי תובעים?

חשוב לתבוע את הגורם המתאים. מדובר לרוב בעירייה או מועצה מקומית. כמו כן, ביטוח לאומי מציע בתנאים מסוימים “דמי תאונה” לתקופה של עד 90 יום.

 

הדרך האופטימאלית להתמודדות

יש מספר צעדים שמומלץ לנקוט בהם באופן מיידי, קרוב ככל הניתן להתרחשות התאונה: תיעוד תאריך, שעה ומקום, צילום גורם התאונה (סמארטפונים נמצאים כיום על רובנו בנסיבות כאלה), צילום הנזק ככל שניתן (מזוויות שונות ומוטב להסריט), רישום פרטי המקום ופרטי עדים (שמוכנים להעיד).

כמובן, כל אלה תופסים מקום משני, ביחס לטיפול בנזק עצמו. בהתאם לנסיבות, הטיפול עשוי לגזול את כל תשומת הלב ולגרום לכך שהתיעוד יהיה מינימאלי. בנוסף, המפגע שגרם לתאונה מטופל לעתים קרובות די מהר או עובר שינוי מהותי. בית המשפט לוקח נקודות אלה בחשבון, אבל עדיף כמובן לתעד, ככל שניתן. בהמשך, חשוב לתעד כל אירוע רלוונטי, דוגמת טיפולים רפואיים שנדרשו עקב התאונה.

אגב, חשוב לשים לב שברישום הרפואי תהיה התייחסות לנסיבות הנזק. עוד דבר שחשוב לעשות בהקדם, הוא לדווח למי שאחראי על טיפול במפגע (שעדיין ישנו בשטח ומסכן אנשים). למשל המוקד העירוני, אם מדובר בנושא שבאחריות העירייה. גם פנייה זו חשוב לתעד. לגבי תביעה, חשוב לקחת בחשבון שעשויים להיות הבדלים רבים בין מצבי התאונה השונים, אשר ישליכו על השורה התחתונה.

לכן, משמעותי מאוד לקבל ייעוץ ראשוני מעורך דין שמתמחה בנזקי גוף ולא למהר להחליט אם יש או אין סיכוי לפיצוי.

 

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מסמכים ובדיקות (כולל צילומים,…

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

“תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו” (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר להניח שהרוב מתכוונים לבריאות…

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות