נפצעתם בעבודה? כיצד שומרים על הפנסיה

שמירה על פנסיה לאחר פגיעה בעבודה

פציעות שקרו בעבודה או בדרך אליה, הם מסוג האירועים שעלולים להביא בבת אחת לפגיעה ניכרת בכושר העבודה ואף לאובדנו המלא – זמנית או לאורך זמן. כך מומלץ לפעול, במקרה שבו נפגעים במסגרת תאונה כזו:

כל מה שצריך לעשות כדי לשמור על הפרנסה לאחר תאונת עבודה- עו"ד בנו גליקמן

תיעוד

ראשית, חיוני תיעוד זמן ומקום התאונה, נסיבות התאונה, תוצאותיה (כולל ובעיקר לצלם את הפציעה ואת המקום) ופרטי עדים ככל שהיו. חשוב לזכור, שפיצוי על נזקי תאונה עשוי להתייחס גם לכאבים ולנזקים נפשיים. כבר בשלב ראשוני זה, יש לשקול את השלכות התאונה לפרנסה – זו יכולה להיות פגיעה זמנית או קבועה ביכולת לעבוד, פגיעה שתצמצם את היקף העבודה היומי שמתאפשר או כזו שתפגע בעצם היכולת להתפרנס ממקצועך.

 

קבלת אישורים

בהמשך, יש לאסוף אישורים רלבנטיים ובמיוחד אישור מעסיק על התאונה (טופס ב.ל. 250 / “טופס תאונת עבודה”) ואישור מקופת החולים. חשוב לשים לב לפרטי הניסוח, בכדי לוודא שהכול רשום נכון. זאת, מאחר שאפילו טעות קטנה ברישום שעה למשל, עלולה להפריע בהמשך. טיפ חשוב, הוא שלא לחתום על שום מסמך בשלב זה.

 

התייעצות עם עו”ד

התייעצות עם עורך דין תאונות עבודה בהקדם האפשרי הוא צעד שימושי, אפילו לקראת הגשת תביעה לביטוח לאומי. מחד, קל לאתר באינטרנט מידע רלבנטי, באמצעות חיפוש עם ביטויים כמו אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי. מאידך, בכדי להבטיח טיפול יעיל בתהליכים מסוג זה ואת מיצוי זכויותיך, חיוני עורך דין נזקי גוף. כמו כן, הוא יוכל להציג בפניך מידע שלא רבים מודעים לו (למשל, שגם עובד עצמאי זכאי ל”דמי פגיעה”). מה גם, שהנסיבות לעתים מורכבות והתביעות אינן רק מול ביטוח לאומי ואז בוודאי, ההסתייעות בו חיונית. בעזרת עו”ד, תבין טוב יותר את המצב, את מה שניתן לעשות מול גופים שונים וכיצד לפעול ולהתנסח במדויק.

 

להחליט את מי לתבוע

אפשרות תביעה בסיסית ונפוצה היא מול ביטוח לאומי, אך היא לא היחידה. לעתים, התאונה נגרמה עקב רשלנות של המעסיק או של גורם אחר ואז ניתן לתבוע אותו או את חברת הביטוח שלו. חשוב לציין שאין כפל פיצויים. אם למשל, בית המשפט פוסק שמגיעים פיצויים מהמעסיק, יקוזזו מהם סכומי פיצוי שהנפגע קיבל מביטוח לאומי. בנוסף, אם גם לנפגע עצמו יש חלק באחריות לתאונה, גם על כך יצומצם התשלום.

 

גיבוש הוכחות

אם מחליטים לתבוע גורם כלשהו על רשלנות, חייב להיות סיכוי טוב להוכיח זאת. הוכחת רשלנות מתייחסת בין השאר לשאלת התאמת העובד לסוג העבודה, שבגללה התרחשה התאונה. למשל – האם הוא עבר הכשרה מתאימה על ידי המעסיק? אלה דקויות, שבהן יבוא לידי ביטוי ניסיונו של עורך דין תאונות עבודה. לעתים תידרש חוות דעת מומחה בכדי לתמוך בטענת הרשלנות. כמו כן, חיוני לתאר ולכמת את הנזק הרפואי שהתאונה גרמה ולהוכיח שהוא אכן נבע ממנה. לשם כך, נהוג להיעזר בחוות דעת של מומחה רפואי מתאים.

 

החלטה מה לתבוע

עורך דין נזקי גוף גם יסייע להחליט על גובה הפיצויים שתובעים. מדובר בחישוב שלוקח בחשבון גורמים רבים, כולל הוצאות שנגרמו עקב התאונה וכן השלכות על חיי הנפגע בהמשך (כולל יכולת להתפרנס, אך לא רק).

 

ניהול התביעות

כעת מגיע שלב הגשת וניהול התביעות. תביעת תאונות בעבודה מול ביטוח לאומי יש להגיש בתוך שנה ממועד התאונה. תביעה כזו עשויה להוביל לזכאות לשלושה חודשים של קבלת “דמי פגיעה”. אחרי כן ובהתאם למצב (אחוזי הנכות שנקבעו), הנפגע עשוי להיות זכאי לגמלת נכות. מעבר לכך, ניתן כאמור לתבוע גורמים נוספים, בהתאם לנסיבות המקרה. עוד נזכיר, כי תהליך תביעה בבית משפט עשוי להסתיים גם בפשרה, פתרון שמרחיב את האפשרויות והוא לעתים מהיר וכדאי יותר.

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על חשיבות התיעוד הרפואי

בעת מחלה או אירוע רפואי פתאומי, הרשומות הרפואיות הן אלה שמכילות את כלל המידע בעניינו של המטופל, החל מתלונותיו או מצבו עת הגיעו אל חדר…

תסמונת אשרמן ורשלנות רפואית

מהי תסמונת אשרמן? תסמונת אשרמן מאופיינת בהיווצרות צלקות והידבקויות בחלל הרחם ולעתים בחצוצרות, עד כדי חסימה מלאה ועקרות מכאנית. התסמונת עלולה לנבוע הן מביצוע כושל…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות