רשלנות רפואית גניקולוגיה

תביעת רשלנות רפואית - גניקולוג

 

ביקור אצל הגניקולוג/ית בשלב כזה או אחר של החיים, מהווה חלק בלתי נפרד מחייה של כל אישה, כאשר תחום הגניקולוגיה עוסק במערכת הרבייה הנשית ובמחלות השונות הקשורות אל איברי הרבייה הנשיים. לעוסקים בתחום הגניקולוגיה התמחות כפולה גם ברפואת נשים וגם במיילדות, והם מסייעים בתהליך הלידה בבתי החולים במקרים בהם תהליך הלידה מסתבך מסיבות כאלו ואחרות.

הטיפול הגניקולוגי

בין יתר המצבים הרפואיים המטופלים על ידי העוסקים בענף הגניקולוגיה ניתן למצוא: סרטן ומחלות טרום סרטניות של איברי הרבייה, בעיות פוריות ועקרות בקרב האישה, זיהומים המתפתחים באיברים הנשיים (נרתיק, רחם וצוואר הרחם), טיפול בבעיות שונות הקשורות למחזור החודשי, לרבות, אל וסת (העדר מחזור חודשי), דיסמנוריאה (מחזור חודשי המלווה בכאבים), מנורגיה (מחזור חודשי המלווה בדימום רב), מתן ייעוץ גניקולוגי בנוגע לשימוש באמצעי מניעה (גלולות בעיקר) וקיום יחסי מין.

 

בדומה לכל התמחות כירורגית אחרת, גם העוסקים ברפואת נשים, ממקדים את הטיפול הגניקולוגי במתן טיפולים ו/או ניתוחים רפואיים שונים בהתאם לאופי הבעיה בה הם נדרשים לטפל, כאשר הניתוח הגניקולוגי מהווה חלק בלתי נפרד מתחום רפואת נשים.

ניתוח גניקולוגי

ברשימת הניתוחים הנפוצים המיושמים על ידי גניקולוגים ניתן למצוא: הליך כירורגי להסרת חלקי רחם וגרידה המהווה חלק מהשלמת הליך הפלה ומיועד גם לנטילת דגימות לאבחון, ניתוח כריתת רחם, ניתוח כריתת שחלות, ניתוחים שונים למקרים של בריחת שתן, ניתוחים כירורגיים לטיפול בצניחת אברי האגן, ניתוחי חירום לכריתת התוספתן, הליכי כריתת צוואר הרחם המכיל תאים טרום סרטניים וניתוחים נוספים.

במקביל, מתבצעים על ידי הגניקולוגים פעולות שונות אשר נועדו לצרכי אבחון מחלות שונות הקשורות למערכת הרבייה הנשית, לרבות, היסטרוסקופיה (בדיקת חלל הרחם), לפרוסקופיה אבחנתית המשמשת לצרכי אבחון וטיפול במקורות כאב האגן ובבטן ו-לפרוסקופיה חוקרת המשמשת לצרכי אבחון ומעקב אחר רמת ההתקדמות של מחלה ממאירה או שפירה.

מספר מילים על הבדיקה הגניקולוגית

בדיקה גניקולוגית הינה אינטימית והיא מיושמת במסגרת בדיקה גניקולוגית ידנית ובאמצעות שימוש במכשור ייחודי המאפשר ביצוע של איברי הרבייה הנשיים. במקרים רבים, הגניקולוג/ית נדרש לביצוע בדיקה רקטו-וגינלית המיועדת לצרכי הערכה כללית ומלאה של האגן, וזאת בעיקר במקרים בהם עולה חשד להימצאותם של גושים חשודים במהלך הבדיקה הידנית.

חלק מהנשים הנבדקות על ידי הגניקולוג/ית נדרשות לעבור בדיקת אולטרא-סאונד של הבטן ו/או הנרתיק וזאת לצרכי אישור ממצאים חריגים אשר נמצאו בבדיקה הידנית.

רשלנות רפואית בטיפול הגניקולוגי – מה חשוב לדעת?

בדומה לכל תחום רפואי אחר, גם בתחום רפואת נשים, עלולות להתקיים עוולות רשלנות המאפשרות הגשת תביעת בגין רשלנות רפואית בטיפול הגניקולוגי. ברוב המקרים, תביעות רשלנות רפואית בגניקולוגיה עוסקות בשלושה תחומי טיפול עיקריים של הגניקולוג/ית: רשלנות בהריון, רשלנות בלידה ורשלנות באבחון מחלות ו/או בעיות רפואיות הקשורות למערכת הרבייה הנשית. בין יתר המקרים בהם מתאפשרת הגשת תביעת רשלנות רפואית בנוגע לטיפול הגניקולוגי ניתן למצוא:

  • אבחון שגוי ו/או מאוחר של מחלות ובעיות רפואיות הקשורות למערכת הרבייה הנשית, מהווה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בכל אותם מקרים בהם עקב ממצאי האבחון השגוי ו/או המאוחר, נגרם נזק למטופלת.
  • רשלנות רפואית בטיפולי פוריות – טיפולים אלו נחשבים למורכבים ומסובכים במקרים מסוימים ולאורך כל תקופת הטיפול, חלה על הרופא המלווה (גניקולוג) החובה לדווח באופן שוטף על סיכוי הצלחת הטיפולים, תופעות הלוואי האפשריות, סיכונים פוטנציאליים וכדומה.
  • כמו כן, חלה על הרופא המלווה האחריות לעקוב ולפקח אחר כלל הטיפולים ולבצע הפניות מתאימות לרפואת מומחים בהתאם לצרכי הטיפול. לפיכך, כל פעולה רשלנית במסגרת טיפולי פוריות, מהווה עילה להגשת תביעת רשלנות במידה וניתן להוכיח קשר ישיר בין הנזק שנגרם לעובר ו/או לאישה לבין עוולת הרשלנות בה עוסקת התביעה.
  • רשלנות רפואית במעקב הריון – מעקב אחר ההיריון הוא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בתחום הגניקולוגיה, כאשר הגניקולוג הוא זה המפנה את האישה ההרה לביצוע בדיקות מעקב בהתאם לצורך, ולכן, כל רשלנות באבחון ממצאי הבדיקות ו/או עיכוב או אי הפנייה לביצוע בדיקות, מהווה עילה להגשת תביעת רשלנות כנגד הגניקולוג.
  • רשלנות רפואית בלידה – גניקולוגים מהווים חלק בלתי נפרד מצוות המיילדים בכל אותם מקרים בהם הלידה מסתבכת מסיבה כזו או אחרת. בכל אותם מקרים בהם נגרם נזק לאישה היולדת ו/או לעובר במהלך הלידה, ניתן לבצע בירור בנוגע להגשת רשלנות רפואית בלידה כנגד הצוות המיילד.
  • רשלנות רפואית כתוצאה מנטילת גלולות למניעת היריון – אחד מתפקידיו של הגניקולוג הוא לבצע התאמה בין סוג הגלולות למניעת היריון לבין מצבה של המטופלת, וזאת על סמך גילה, מצבה הרפואי ושיקולים נוספים אותם הוא נדרש לקחת בחשבון. בכל אותם מקרים בהם נטילת הגלולות הובילה להתפתחותו של מצב רפואי ו/או גרמה נזק כזה או אחר למטופלת עקב נטילת הגלולות, ניתן לשקול הגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הגניקולוג.
  • רשלנות רפואית כתוצאה ממתן טיפול תרופתי שגוי – הטיפול הגניקולוגי כרוך בלא מעט מקרים במתן טיפול תרופתי לפני ואחרי הליכים כירורגיים, כאשר סוג ומינון התרופה נקבע על ידי הגניקולוג בהתאם למצב הרפואי המטופל. בכל אותם מקרים בהם הטיפול התרופתי הוביל לנזק שנגרם למטופלת, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית על סמך המלצתו השגויה של הגניקולוג לטיפול בתרופה אשר הובילה לנזק.

בנוסף, כל נזק בריאותי או לקות שנגרמו כתוצאה ישירה ועקיפה מטיפול גניקולוגי רשלני, מהווה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הגניקולוג. חשוב לציין שתחום הגניקולוגיה קשור באופן ישיר לתחום הרשלנות הרפואית בהריון ולידה, וזאת לנוכח חשיבותו של הגניקולוג כרופא המלווה את תהליך ההיריון והלידה במקרים רבים. לפיכך, כל אבחון שגוי בכל הנוגע לבדיקות המעקב הנדרשות לאורך תקופת ההיריון, עלול להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הגניקולוג.

רשלנות רפואית בגניקולוגיה – למי פונים?

בדומה לכל רשלנות רפואית בתחום רפואה אחר, גם בתחום רשלנות רפואית גניקולוגיה, מומלץ וחשוב להיוועץ בהקדם עם עורך דין המתמחה בתחום דיני הנזיקין בכלל ובתחום רשלנות רפואית בפרט. ברוב המקרים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין בעל ידע וניסיון בניהול תביעות בתחום הרפואי – גניקולוגי.

 

חשוב לציין שגם במקרים של תביעות רפואיות בגניקולוגיה, בית המשפט קובע האם התקיימה רשלנות על בסיס מבחן "הרופא הסביר" לפיו נבדקת האפשרות האם היה ניתן לפעול אחרת בהתאם לנסיבות הקיימות. לצורך כך, התובעת נדרשת להציג ראיות תומכות לעוולת הרשלנות ולהגשת חוות דעת מטעם גניקולוג אחר.

היוועצות מוקדמת עם עורך דין דיני נזיקין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בגניקולוגיה, נועדה בין היתר לצרכי בדיקת סיכוי הצלחת התביעה וזאת לאחר בירור ראשוני של נסיבות המקרה והיוועצות עם רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה. במידת הצורך, נקבע סכום הפיצוי הנדרש בכתב התביעה בהתאם לנזק שנגרם למטופלת ולאחר מכן מוגשת התביעה כלפי הגופים הרלוונטיים.

עורך דין המתמחה בניהול תיקי תביעות רשלנות רפואית, ילווה אתכם לאורך כל שלבי התביעה, משלב איסוף העדויות והמסמכים הרפואיים הנדרשים, דרך הפנייה לקבלת חוות דעת רפואית ועד לגיבוש כתב התביעה וניהולו אל מול הגופים הרלוונטיים, בין אם מדובר בכתב תביעה העתיד להיות נידון בתוך כתלי בית המשפט ובין אם מדובר בכתב תביעה העתיד להיסגר במסגרת הסכם פשרה אל מול הגוף הנתבע.

 

בחירת עורך דין לצרכי ניהול התביעה, חייבת להיעשות על סמך הניסיון המעשי העומד לרשותו ועל סמך הידע המקצועי העומד לרשותו בתחום הרפואי – גניקולוגי. במשרדי עורכי דין רבים המתמחים בתחום תביעות הרשלנות הרפואיות, ניתן למצוא שירותי ייעודי להפנייתכם לקבלת חוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה לגניקולוגיה.

כמו כן, מומלץ לבחור את עורך הדין בהתאם לתקדימים המשפטיים הנזקפים לזכותו בתחום הרשלנות הרפואית. זכרו- מכיוון שחלק גדול מתביעות הרשלנות המוגשות מדי שנה, נסגרות במסגרת הסכמי פשרה בין הצדדים, מומלץ וחשוב לבחור עורך דין בעל התמחות מיוחדת בניהול משאים מתנים לצרכי השגת הסכם הפשרה הטוב ביותר עבורכם.

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן