רשלנות רפואית באבחון מחלות

שמעתם ודאי לא מעט סיפורים על אנשים שהגיעו לרופא או לחדר מיון, התלוננו על כאבים ואפילו בקושי הלכו אך לאחר בדיקה בסיסית הם נשלחו הביתה. הם חזרו שוב והתלוננו, לא נמצא דבר. בחלוף ימים או שבועות הסתבר שניתן היה להציל את חייהם או מצבם הבריאותי אילו היו מאבחנים אותם נכון. לצערנו, כעת מאוחר מידי לטפל בהם.

מתי מדובר ברשלנות רפואית באבחון מחלות?

מדובר במצב עצוב שקורה כמעט מדי יום. המצב הזה נגרם לא תמיד באשמת הרופא אלא לעתים באשמת המערכת. טעויות רופאים בנוגע לחוסר אבחון של מחלה, אבחון מאוחר, או אבחון שגוי של מחלה ומצב רפואי מהווים בהחלט עילה לגיטימית להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

במקרים לא מעטים, יפנה החולה ראשית לרופא המשפחה. יתכן והרופא לא יתן את הדעת לעומק בנוגע לתלונות המטופל למרות הימצאותם של סימפטומים המעידים על בריאות לא תקינה. יתרה מכך, הוא גם לא יפנה את המטופל לרופא מומחה. רופא המשפחה, רופא שיניים או רופא חדר המיון יכולים לטעות בביצוע האבחנה המבדלת.

רוצים לדעת מתי בדיוק ובאילו מקרים נוספים ניתן להגיש תביעה? תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון מחלות מורכבת ולא פשוטה. לעיתים מעורבים בה מספר רופאים עימם נצטרך להתייעץ כדי לראות היכן ומי בדיוק בשרשור הטיפול הרפואי טעה והתרשל.

תביעת רשלנות רפואית על רקע אבחון המחלה יכולות להיות מוגשות בין היתר במקרים הבאים:

· אי קבלת אנמנזה (הסטוריה רפואית) שלמה על מצב החולה.

· בצוע בדיקת אבחון באופן רשלני.

· פענוח לא נכון של בדיקות מעבדה וכתוצאה מכך בצוע אבחון שגוי.

· העדר הפנייה של החולה לבדיקות רלוונטיות נוספות.

· אי ביצוע מעקב אחר מצב החולה, או ביצוע מעקב רשלני.

· בצוע בדיקה גופנית באופן לא מקצועי.

· התעלמות מתלונות החולה.

· היעדר ביצוע בדיקות חיוניות או מבדלות.

אבחון מחלה באיחור, בולט בעיקר במקרים של גידולים ממאירים, מחלות עור, גידולים שפירים, מחלות לב, אירועים מוחיים וכדומה.

לא כל תביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה תסתיים בפסיקת בית המשפט לטובת התובע. מחלות לא תמיד ניתנות לאבחון ברגע נתון מיד עם התפרצותן. בית המשפט ינטה לקבוע כי התקיימה רשלנות רפואית ויפסוק לטובת הצד התובע כאשר לא אובחנה מחלה או היה איחור באבחונה, כאשר התובע לא קיבל טיפול ראוי ועקב כך התדרדר מצבו הבריאותי.

לעומת זאת, רשלנות רפואית איננה נקבעת בכל מקרה. קיימת אחריות של החולה לקחת את גורלו בידיו ומצופה ממנו להפעיל שיקול דעת. לדוגמא, במקרים בהם החולה לא ביצע את הנחיות הרופא, אין באחריות הרופא לבדוק ולוודא זאת. כן במקרים בהם ניתק החולה את הקשר עם הגורם המטפל או לא שיתף פעולה עם הטיפול.

הפיצוי הכספי בתביעות רשלנות רפואית בגין איחור וטעות באבחון מחלה ניתן בגין "העיכוב", דהיינו עד כמה העיכוב פגע בסיכוי המטופל לריפוי או החלמה (אם בכלל) ולכן גם אם הייתה רשלנות רפואית לא תמיד בסופו של ההליך ינתן פיצוי כספי.

מתלבטים ויש לכם שאלות?

משרדנו עומד לרשותכם,

אנו מתמחים בתביעות רשלנות רפואית, תאונות עבודה, תאונות דרכים ותביעות ביטוח.

טלפון: 03-6135337 פקס: 03-6134158 (מגדלי התאומים 2 ברמת גן – אזור הבורסה).

רשלנות רפואית באבחון מחלות