רשלנות רפואית באבחון

לא כל תביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה תסתיים בפסיקת בית המשפט לטובת התובע. מחלות לא תמיד ניתנות לאבחון ברגע נתון מיד עם התפרצותן. אך באילו מקרים כן נכון להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית?
רשלנות רפואית באבחון מחלות

אבחנה (דיאגנוזה) רפואית היא הליך רפואי שמטרתו אבחון מדויק של התופעה הרפואית ממנה אדם מסוים סובל. הליך זה מיושם באמצעות שימוש בכלים אבחוניים שונים כגון: בדיקות מעבדה, והוא חיוני והכרחי לצורך התאמת סוג הטיפול המותאם לתופעה הרפואית ממנה המאובחן סובל. אבחנה רפואית נחוצה והכרחית בעיקר לצרכי אבחון מחלות קשות, כאשר מעבר ליכולת האבחון בנוגע לסוג המחלה, קיימת חשיבות רבה גם לשלב בו אובחנה המחלה, כאשר אבחון מוקדם ככל הניתן של מחלות קשות מאפשר בחלק מהמקרים עלול להציל חיים.

רשלנות רפואית באבחון – מה חשוב לדעת?

רשלנות רפואית באבחון מתייחסת לכלל המקרים בהם התרחשה טעות במסגרת הליך אבחנה רפואית אותה ניתן היה למנוע אילולא הגורם המאבחן היה פועל בצורה סבירה על פי חובתו. בתביעות רשלנות רפואית באבחון, קבע בית המשפט כי מחובתו של כל רופא לפעול בכל אמצעי העומד לרשותו לצורך אבחנה נכונה ומדויקת בנוגע למצבו של המטופל. בין יתר האמצעים העומדים לרשות הרופא לצורך אבחון נכללים בדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה, הפניה לרופא מומחה וכו. חשוב לציין שכל טעות באבחון עלולה להוביל למתן טיפול שגוי, כאשר טעות באבחון עלולה להוביל לאי מתן טיפול בזמן, ובמקרים בהם מדובר במחלות קשות הדבר עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולעיתים אף לגרום למוות. לפיכך, רשלנות רפואית באבחון עלולה להתרחש גם במקרים בהם לא התקיים הליך בירור מעמיק על ידי הרופא וגם במקרים בהם התרחשה טעות באבחון.

עורך דין רשלנות רפואית באבחון

תביעות רשלנות רפואית באבחון – מספר טיפים

תביעות בטענת רשלנות רפואית באבחון, הן תביעות נזיקין בגין עוולת רשלנות בהן קיים הכרח להוכחת קשר סיבתי בין עוולת הרשלנות לנזק הרפואי/נפשי אשר נגרם לתובע. לכן, השלב הראשון והכרחי בהליכי תביעת רשלנות רפואית באבחון הינו היוועצות עם עו”ד דיני נזיקין המתמחה בתביעות מסוג רשלנות רפואית. בשלב זה, חשוב לבדוק ולברר האם התנהגותו של הגורם המאבחן היה לוקה בחסר והאם הגורם המאבחן פעל על פי המצופה ממנו בהתאם לתחום מומחיותו הרפואית. בכל אותם מקרים בהם הרופא לא נקט באמצעים השונים העומדים לרשותו לצורך האבחון וגם במקרים בהם הוא לא נהג על פי המצופה ממנו בהתאם לתלונות הרפואיות אותן הצבתם בפניו, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית באבחון.

חשוב לנו שתדעו: תביעות רשלנות באבחון יכולות להיות מוגשות בגין מספר עילות שונות כגון: רשלנות רפואית בהיעדר שליחת המטופל לבדיקות אבחון, רשלנות רפואית בביצוע בדיקות אבחון ורשלנות רפואית באבחון שגוי. שימו לב- תביעות רשלנות רפואית באבחון כוללות בתוכן תביעות רשלנות רפואית בכל הנוגע לבדיקות אבחון במהלך הלידה, לרבות, תביעת רשלנות בסקירת מערכות, תביעות רשלנות בדיקור מי שפיר וכדומה.

תביעת רשלנות רפואית באבחון – שלב אחר שלב

  • היוועצות מוקדמת עם עו”ד רשלנות רפואית לצורך בירור מעמיק של נסיבות המקרה אשר הוביל לצורך בהגשת התביעה וקיום הליך להערכת סיכויי הצלחת התביעה
  • קביעת סכום הפיצוי הנדרש לצורך הגשת התביעה
  • איסוף מסמכים רפואיים הרלוונטיים לצרכי הגשת כתב התביעה
  • הפניה לרופא מומחה לצורך קבלת חוות דעת מקצועית
  • פתיחת תיק תביעה והגשת התביעה לגורמים הרלוונטיים
  • ניהול משא ומתן אל מול הגוף הנתבע בכל הנוגע לקיומו של הסדר מחוץ לכותלי בית המשפט
  • ניהול התביעה בכל סוגי הערכאות

חשוב לציין ש: בכל אותם מקרים בהם חולה מסוים נפטר עקב מחלתו אשר אל אובחנה במועד ו/או אובחנה באופן שגוי והדבר הוביל לקבלת טיפול רפואי שגוי, עומדת לרשות בני משפחתו של הנפטר הזכות להגיש תביעת רשלנות באבחון.

חוות דעת רופא מומחה בתביעות רשלנות רפואית באבחון

בדומה לכל תביעת רשלנות רפואית, גם בתביעות רשלנות רפואית באבחון, קיים צורך בקבלת חוות דעת רפואית הנערכת על ידי רופא מומחה לאחר בדיקה מקיפה של נסיבות המקרה ומצבו הרפואי- בריאותי של התובע. חוות הדעת הרפואית מסייעת להוכחת הקשר הסיבתי בין עוולת הרשלנות באבחון לבין הנזק הגופני/נפשי אשר נגרם למטופל. ברוב המקרים, חוות הדעת הרפואית בתביעות רשלנות רפואית באבחון, יכולות להעיד על כך שניתן היה לאבחן את המחלה בשלב מוקדם ו/או האבחון השגוי הוא זה אשר הוביל לנזק.

מתלבטים ויש לכם שאלות?

משרדנו עומד לרשותכם,

אנו מתמחים בתביעות רשלנות רפואית, תאונות עבודה, תאונות דרכים ותביעות ביטוח.

טלפון: 03-6135337 פקס: 03-6134158 (מגדלי התאומים 2 ברמת גן – אזור הבורסה).

 

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מסמכים ובדיקות (כולל צילומים,…

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

“תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו” (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר להניח שהרוב מתכוונים לבריאות…

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות