רשלנות רפואית מפרצת באבי העורקים

רשלנות רפואית באבי העורקים

 

אבי העורקים (aorta), כשמו כן הוא, הוא למעשה כלי הדם (עורק) הראשי בגוף האדם. עורק זה יוצא מהחדר השמאלי של הלב וממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם. אבי העורקים הינו עורק אלסטי הפועל בלחץ פנימי מתמיד המאפשר למעשה זרימת דם ממנו ליתר עורקי הגוף. במקרים מסוימים, הלחץ הפנימי המצוי באבי העורקים עלול להוביל לתופעה המכונה מפרצת שהיא למעשה התרחבות מקומית של כלי הדם הנגרמת כתוצאה ממחלה ו/או מהיחלשות דופן כלי הדם. מפרצת באבי העורקים עלולה להתרחש באזורים שונים לאורך העורק הראשי המכונה אבי העורקים, כאשר השכיחה שביניהם היא מפרצת בטנית.

מה חשוב לדעת על מפרצת אבי העורקים?

מפרצת באבי העורקים עלולה להתפתח לאיטה במשך שנים, וכל זאת ללא גרימת נזק משמעותי וללא תסמינים כאלו ואחרים העלולים להתריע על המצב. כמו כן, חשוב לציין שהתהליכים המשפיעים על יצירת מפרצת באבי העורקים אינה טרשתית והם נובעים מהרס הדרגתי של השכבות התומכות. במקרים מסוימים הדבר עלול להוביל לדימום פנימי וסכנת חיים. ישנם מקרים בהם הלחץ על האיברים הסמוכים בשלבים המתקדמים יותר של התפתחות המפרצת, מוביל להופעת תסמינים שונים עליהם נרחיב בהמשך.

 

מהם גורמי הסיכון להיווצרות מפרצת באבי העורקים?

ישנם לא מעט גורמי סיכון להיווצרות מפרצת באבי העורקים שהבולט שבהם הוא עישון, ולכן, קיימת המלצה של הארגון האמריקאי לרפואה פנימית לערוך בדיקת אולטרה סאונד לכל גבר ואישה מעל גיל 65 שעישנו סיגריות במהלך חיים. גורמי סיכון נוספים כוללים: יתר לחץ דם, רמת כולסטרול גבוהה, טרשת עורקים הגורמת להיחלשות דופן העורק, מחלות גנטיות, מחלות זיהומיות, טראומה ועוד.

מפרצת באבי העורקים – תסמינים

הופעת כאב באזור בו נוצרת המפרצת לאורך אבי העורקים, הוא אחד מהתסמינים המרכזיים, כאשר תחושת הכאב עלולה להופיע בין היתר באזור החזה, הגב, הבטן, בין השכמות וכאבים המקרינים לצוואר. כמו כן, עלולים להתרחש תופעות כגון הפרעות בליעה או קושי בדיבור לצד חולשה של הגוף עד כדי שיתוק בגפיים עקב לחץ על חוט השדרה. תסמינים אלו אופייניים למפרצת המתפתחת לאיטה לאורך השנים.

במקרים בהם מפרצת באבי העורקים מתפתחת באופן מהיר ופתאומי, עלולים להופיע תסמינים כגון: כאב עז המופיע בפתאומיות, תחושת סחרחורת המלווה בבחילות ו/או הקאות, לחץ דם נמוך, קצב לב מהיר ומצבי הלם המובילים לירידה דרסטית באספקת הדם לרקמות. במקרים מסוימים, מפרצת באבי העורקים עלולה להיווצר במהירות ואף להתדרדר באופן מהיר ולהוביל למצב חירום מסכן חיים.

אבחון וטיפול במצבי מפרצת באבי העורקים – כיצד?

במקרי חירום ובמקרים מסוימים אחרים, לא ניתן לקיים הליך אבחון מקדים המעיד על מפרצת באבי העורקים, וזאת לנוכח העובדה שהיא איננה באה לידי ביטוי מבחינה קלינית. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם המפרצת עלולה להיות מאובחנת במהלך בדיקות שגרתיות כגון: נוכחות דופק חזק באזור הטבור. במקרים בהם עולה חשד להיווצרות מפרצת באבי העורקים, קיים הכרח בהפניית המטופל לבדיקות מקיפות כגון: אולטרה סאונד, בדיקת CT ובדיקת סקר לגילוי אנויריזמה באבי העורקים.

 

טיפול בחולים עם מפרצת באבי העורקים מיושם גם במסגרת טיפול מניעתי וגם במסגרת טיפולי חירום. בשלב המניעתי הטיפול (המיועד גם לאנשים עם גורמי סיכון להיווצרות המפרצת) הטיפול כולל: טיפול תרופתי להורדת לחץ דם ושינוי באורחות החיים. במקרים מסוימים ניתן לבצע ניתן ניתוח מניעתי למניעת מצבי חירום כגון קרע או דיסקציה של המפרצת.

רשלנות רפואית מפרצת באבי העורקים – מה חשוב לדעת?

רשלנות רפואית מפרצת באבי העורקים עלולה להתרחש על רקע חוסר התייחסות מצד הגורם המטפל לכל אחד מהסימפטומים המקדימים העלולים להעיד על מצבי היווצרותה של המפרצת, על רקע פענוח שגוי של בדיקות ההדמיה ועל רקע התפתחות סיבוכים אשר היו ניתנים למניעה בהליך הניתוחי.

בדומה לכל תביעת רשלנות רפואית, גם במקרים של רשלנות רפואית מפרצת באבי העורקים, הגשת התביעה חייבת להיות מבוססת על הוכחת נזק אשר נגרם למטופל עקב הפעולה הרשלנית ועל חוות דעת רופא מומחה. במידה וקיים חשד ו/או חשש לגרימת רשלנות רפואית מפרצת באבי העורקים, מומלץ להיוועץ בהקדם האפשרי עם עורך דין רשלנות רפואית ודיני נזיקין העוסק ומתמחה בתחום הרשלנויות הרפואיות.

 

היוועצות מוקדמת עם עורך הדין, תאפשר לכם לבחון ולהעריך את סיכויי התביעה ובמידת הצורך תאפשר לכם לקבוע את סכום הפיצוי הנדרש בתביעה. הליווי המשפטי המוצע לכם על ידי עורך דין רשלנות רפואית, מתחיל כבר בשלבי הערכת סיכויי התביעה והוא משלב בתוכו גם סיוע באיסוף המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לצורך הגשת התביעה ובכל היבט משפטי אחר הקשור לניהול התביעה אל מול הגורמים הרלוונטיים, לרבות, ניהול משאים ומתנים להשגת הסכם פשרה ו/או ניהול תיק התביעה בין כותלי בית המשפט. חשוב לציין שבמקרים בהם היווצרות המפרצת גרמה למותו של החולה, הגשת התביעה יכולה להתקיים על ידי בני משפחתו ויורשיו של המנוח.

 

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן