רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

עו"ד רשלנות רפואית בהריון

 

ניתוח קיסרי הוא למעשה פרוצדורה כירורגית שמטרתה הוצאת עובר והשיליה מהרחם. ניתוח זה מהווה אלטרנטיבה ללידה נרתיקית ובחלק מהמקרים הוא מתוכנן מראש עם האם ובמקרים אחרים הוא נדרש ליישום עקב סיבוך בלתי צפוי במהלך הלידה. חשוב לציין שההחלטה בנוגע לקיומו של ניתוח קיסרי, נעשית על פי שיקול הדעת של הצוות הרפואי המיילד ו/או של הרופא המלווה את ההיריון, כאשר ישנם מספר מצבים המחייבים את קיומו של הניתוח הקיסרי, וביניהם:

 • האם ילדה בניתוח קיסרי בעבר
 • לידה מרובת עוברים
 • משקל העובר הינו מעל 4.5 ק"ג
 • חוסר התקדמות הלידה בפתיחה או בירידת הראש
 • חיתוך ברחם עצמו
 • מצוקה המסכנת את חיי היולדת ו/או את חיי העובר

 

ומצבים נוספים המחייבים קיומו של ניתוח קיסרי הנקבעים בהתאם למספר אינדיקציות הקשורות למצבה של היולדת ולמצבו של העובר. בין יתר הפקטורים האימהיים לקיומו של ניתוח קיסרי נכללים: בעיות אנטומיות אשר אינם מאפשרים לידה נרתיקית רגילה (אגן צר, מומים מבניים ברחם ועוד), זיהום בתעלת הלידה ובעיות הקשורות בשליה.

ניתוח קיסרי נשקל גם לאור מספר פקטורים הקשורים לעובר, לרבות, משקל גבוה (מעל 4.5 ק"ג ו/או מעל 4 ק"ג בקרב נשים עם סכרת היריון), מצג עובר שאינו ראש, מצוקה עוברית והריון מרובה עוברים.

מספר מילים על מהלך הניתוח הקיסרי

ניתוח קיסרי מתוכנן, מתבצע תחת הרדמה אפידוראלית, כאשר לאחר השפעת ההרדמה, הרופא המנתח מבצע חתך אנכי במרכז הבטן ו/או חתך רוחבי בחלק התחתון של הבטן וזאת לצורך הוצאת הילוד והשליה. לאחר מכן, נחתך חבל הטבור והעובר עובר לידיה של המיילדת האחראית לתיעוד זמן הלידה וניקוי העובר.

בשלב זה, העובר עבור בדיקת אפגר ונדרש לשהות לפרק זמן תחת מנורת חימום, כאשר רופא הילדים יבצע מספר בדיקות נוספות בעובר. במקביל, הרופא המנתח ממשיך לחלקו השני של הניתוח הכולל את תפירת הרחם והשכבות החיצוניות של העור.

אורכו של ניתוח קיסרי ממוצע הינו כ-40 דקות, כאשר הצוות הרפואי בחדר הניתוח כולל: שני גניקולוגים, מיילדת, רופא ילדים ומרדים. ההכנה לניתוח קיסרי מתוכנן כוללת צום של 8 שעות ומתן אנטיביוטיקה חד פעמית.

סיבוכים אפשריים במהלך ניתוח קיסרי

בדומה לכל הליך כירורגי אחר, גם ניתוח קיסרי עלול להיות מלווה באי-אילו סיבוכים העלולים לסכן את היולדת ו/או את העובר ו/או את שניהם יחדיו. סיבוכים אלו עלולים להיות מלווים גם לניתוח קיסרי מתוכנן מראש וגם לניתוח קיסרי המיושם כניתוח חירום.

את הסיבוכים הנלווים לניתוחים קיסריים נהוג לסווג לסיבוכים העלולים להופיע אצל היולדת ולסיבוכים העלולים להופיע אצל העובר. אצל היולדת הסיבוכים עלולים להתרחש על רקע דימומים במהלך הניתוח ו/או איבוד דם מוגבר, זיהומים, פגיעה באיברים הפנימיים, תגובות בלתי רצויות לחומרי ההרדמה, הדבקות של הרקמות הפנימיות בעקבות הצטלקויות וסיכון מוגבר לניתוחים עתידיים.

חשוב לציין ששיעור התמותה של נשים הרות בניתוחים קיסריים הינו גבוה יותר מאשר בלידות נרתיקיות רגילות וזאת לנוכח העובדה שניתוחים אלו מתבצעים בחלק מהמקרים כניתוחי חירום כאשר היולדת מצויה בסכנת חיים.

סיבוכים אפשריים אצל העובר במהלך ניתוחים קיסריים כוללים בין היתר: הפרעות נשימה, לידה מוקדמת (כתוצאה מחישוב שגוי של גיל ההיריון), פגיעה בעובר כתוצאה מהפעלת כוח רב מדי במהלך הוצאתו מהרחם וסיבוכים נוספים הקשורים למצבו הגופני של התינוק מיד לאחר הלידה.

חשוב לדעת: הסיכונים הנלווים לניתוחים קיסריים הובילו את ארגון הבריאות העולמי לפרסם בסוף שנת 2018 הנחיות חדשות הקוראות לרופאים לצמצם ככל האפשר את מספר הניתוחים הרפואיים וכי אם אין הכרח רפואי בקיומם יש להימנע מהם.

 

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – מה חשוב לדעת?

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי מתוכנן ו/או ניתוח קיסרי במתכונת ניתוח חירום, עלולה להתרחש על רקע סיבות שונות הכוללות בין היתר:

 • פגיעות כרוניות ו/או קטלניות במהלך הניתוח עקב הליך כירורגי רשלני – פגיעות אלו עלולות להיות פגיעה באיברים פנימיים של היולדת, הופעת קרישי דם, נזק עצבי לעובר, זיהומים, בעיות לבביות או ריאתיות ודימומים.
 • רשלנות רפואית באבחון תסמינים המעידים על הצורך בקיומו של ניתוח קיסרי וכתוצאה מאותה רשלנות הוחלט על לידה רגילה ו/או על ביצוע ניתוח קיסרי בשלבים מסכני חיים.
 • מעקב הריון רשלני במסגרתו לא אובחנו מצבים המחייבים את קיומו של הניתוח הקיסרי
 • מעקב רשלני אחר היולדת ו/או אחר העובר לאחר הניתוח הקיסרי
 • אי מסירת מידע רפואי מלא ליולדת אודות ההליך הניתוחי במקרים של ניתוח קיסרי מתוכנן

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – למי פונים?

בכל אותם מקרים בהם מתעורר חשד להתרחשותה של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, קיימת חשיבות רבה להיוועצות מוקדמת ככל הניתן עם עורך דין רשלנות רפואית וזאת על מנת לבצע בירור מעמיק בכל הנוגע לנסיבות אשר הובילו לגרימת נזק ליולדת ו/או לעובר כתוצאה מפעולה רשלנית של הצוות הרפואי המיילד ו/או של הצוות הרפואי האמון על מעקב ההיריון.

ברוב המקרים, עורך דין רשלנות רפואית בהיריון יבצע בירור מעמיק בנוגע לאופן בו בוצע המעקב הרפואי אחר ההיריון ואף יסייע לתובעים לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לצורך הבירור המשפטי המקדים להגשת התביעה. במידת הצורך, התובעים יידרשו לקבלת חוות דעת מטעם רופא מומחה ובשיקול דעת עם עורך הדין ייקבע סכום הפיצויים הנדרש בכתב התביעה.

תביעות רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, נחשבות לאחד מסוגי התביעות הנפוצות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, וזאת ביחס ישיר למספר הניתוחים הקיסריים המתקיימים בישראל מדי שנה. ברוב המקרים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בניתוח בכלל ובניתוחים קיסריים בפרט. לפרטים נוספים בנושא צרו איתנו קשר כאן

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן