רשלנות רפואית בגידול מוחי

גידול מוחי הנחשב לאחד מהמצבים הרפואיים המורכבים ביותר הוא למעשה גידול בלתי מפוקח של אחד מהתאים המצויים במוח האדם כגון: תאי גליה, תאי אפיתל, נינונים ועוד. תאי גידול אלו עשויים להיות תאים סרטניים ראשוניים ו/או תאי סרטן שניוניים ו/או גידולים מטסטטיים במסגרתם נשלחו גרורות סרטניות מאזורי גוף אחרים למוח. גידולי מוח עלולים להתפרץ אצל ילדים ומבוגרים כאחד, כאשר בקרב ילדים הגידול המוחי מופיע בעיקר בחלק האחורי של הראש, ואילו אצל מבוגרים הוא מופיע בשני השלישים הקדמיים של המוח. גידול מוחי, בדומה לכל גידול סרטני אחר, מופיע בשתי תצורות: גידולים שפירים וגידולים ממאירים, כאשר בשני המקרים הגידול עלול להתפשט לאזורים שכנים. בעת הופעתו של גידול מוחי, תאי המוח ניזוקים לנוכח הלחץ ולנוכח תהליכים דלקתיים המתפתחים סביבו, דבר המוביל לעלייה בלחץ התוך גולגולתי.

תסמינים

נזקים מקומיים לרקמת המוח מתרחשים בהתאם למיקום הגידול והם עלולים לגרום לתסמינים עצביים כגון: שיתוקים חלקיים, קשיים בדיבור, חוסר קואורדינציה, חוסר רגישות וכאבי ראש מקומיים. כמו כן, העלייה בלחץ התוך גולגולותי ו/או הופעת בצקת עלולה לגרום לתסמינים כלליים כגון: כאבי ראש, אובדן הכרה, בחילות והקאות, קהות חושים ועוד. בין יתר סימני האזהרה המחייבים אתכם לגשת לבדיקות אבחון לגידול מוחי נכללים:

 

  1. כאבי ראש, סחרחורות וטשטוש בראייה – גידול מוחי עלול לגרום לסימפטומים כגון: כאבי ראש הנגרמים כתוצאה מהידחקות המוח תחת התפשטות והתרבות תאי הגידול, סחרחורות הנובעות בעקבות הלחץ ואף טשטוש ראייה המופיע כתוצאה מהימצאותו של גוש הנמצא בסמוך לעצב הראייה ומפעיל עליו לחץ.
   בכל אותם מקרים בהם סימפטומים אלו מופיעים בתדירות והם נמשים לפרקי זמן ממושכים, חשוב לדעת לבדיקות אצל רופא מומחה לצורך אבחון מדויק לסיבת הופעתם.
  2. בעיות שונות במערכת ההפרשה של הגוף – גידול מוחי עלול להפעיל לחץ על ההיפופיזה שהיא בלוטת יותרת המוח האחראית להיקף ההורמונים המשתחררים ישירות מהמוח אל האיברים של מערכת ההפרשה בגוף. הלחץ הנוצר על ההיפופיזה עלול להוביל לבעיות שונות הנוצרות במערכת ההפרשה בגוף.

חשוב לציין שכל אחד מהתסמינים העלולים להעיד על הימצאותו של גידול מוחי, עלולים להיווצר כתוצאה ממצבים רפואיים אחרים ו/או כתוצאה מחולשה, סטרס ומצבי דוחק נפשי. לפיכך, חשוב להיות ערניים בעת התרחשותם של כל אחד מהתסמינים הנ"ל ולעקוב אחר תדירות הופעתם וחומרתם.

סוגי גידולים מוחיים

 • גליומות – גידולים מקבוצת תאי גליה (גליומות) הנחשבים לגידולי המוח השכיחים ביותר. תסמינים נפוצים בגידול מוחי מסוג גליומות כוללים: כאבי ראש, פרכוסים, שינויים במצב המנטאלי של החולה ולעיתים גם שיתוק צד.
 • גידולים אמבריונליים – גידולי מוח אלו נוצרים מתאים עובריים שטרם התמיינו לסוג תאי עצב ספציפיים. גידול זה מופיע לרוב בקרב ילדים והוא די שכיח בקרב מבוגרים. בין יתר התסמינים הנלווים לגידול זה נכללים: כאבי ראש, טשטוש בראייה, הקאות, נוקשות בצוואר, בצקת פטמות בעיניים ועוד. חשוב לציין שללא טיפול מתאים לסוג זה של גידול, החולה עלול למות תוך מספר חודשים.

 

 1.  גידולים מניגיאליים – גידולים של קרומי המוח הנחשבים ברוב המקרים לסוג של   גידולים שפירים המתפשטים באיטיות. הגידול למעשה לוחץ על רקמת המוח אך   הוא אינו חודר אותה והתסמינים הנלווים להפעלת הלחץ מופיעים בהתאם לאזור עליו קיים הלחץ.
 2.  לימפומה מוחית – אחד מסוגי הגידולים המוחיים עם העלייה הגדולה בשכיחותם   במהלך השנים האחרונות. גידול זה מופיע מלכתחילה רק במוח והוא נפוץ   בעיקר  אצל חולי איידס וחולים אשר עברו ניתוחי השתלת איברים.
 3.  נוירומה אקוסטית – גידול מוחי הגורם בעיקר לפגיעה בעצב השמיעה ושיווי   המשקל. גידול זה מופיע כנגע מבודד בקרב חולים בגילאי 30- 60 ואחד   מהסימפטומים המאפיינים אותו הוא אובדן השמיעה באופן פתאומי.
 4.  גרורות למוח – גרורות למוח מגידולים אחרים בגוף מהווים כמחצית מגידולי המוח והם מופיעים במספר מוקדים שונים באזור המוח.

רשלנות רפואית בגידול מוחי – מה חשוב לדעת?

רשלנות רפואית בגידול מוחי, עלולה להתרחש על רקע סיבות שונות שכל אחת עלולה להוביל להתפשטותו המוצאת של הגידול, להחמרה במצבו הרפואי של החולה ואף למוות. בין יתר הסיבות העלולות להוביל לרשלנות רפואית בגידול מוחי נכללות הסיבות הבאות:

עיכוב בהפניה

תלונות על כל אחד מהתסמינים הנפוצים היכולים להעיד על גידול מוחי כגון: טשטוש ראייה, כאב ראש וסחרחורות, עלולים להתפרש כתלונות כלליות שאינן בהכרח מעידות על הימצאותו של גידול מוחי ו/או הימצאותה של בעיה גופנית אחרת. לפיכך, הפנייתו של המטופל לרופא מומחה (נוירולוג) עלולה להתעכב על ידי רופא המשפחה, ומכאן ואילך הגידול המוחי המתהווה הופך למעין "כדור שלג" ולגרום לכך שגילוי המחלה יתבצע בשלב מתקדם יותר של המחלה.

אבחון שגוי

כפי שציינו לעיל, קיימים סוגים שונים של גידולים מוחיים שקיים הכרח להבדיל ביניהם על מנת להתאים לחולה את הטיפול האופטימאלי ביותר למצבו. כמו כן, חשוב לקיים הבחנה מדויקת בין גידול שפיר המתפשט בצורה איטית וגורם לתופעות לוואי מסוימות לבין גידול ממאיר העלול להוביל למוות במידה והוא מתגלה באיחור.

לפיכך, רשלנות רפואית בגידול מוחי, עלולה להתרחש על רקע אבחון שגוי ו/או אבחון מאוחר. חשוב לציין שאת הגידול המוחי ניתן לאבחן באמצעות סריקות C.T בכל אותם מקרים בהם הגידול גדול מספיק ו/או בעזרת סריקה ממוקדת במקרים בהם הגידול קטן יותר. במידה והמטופל המתלונן על סימפטומים היכולים להעיד על הימצאו של גידול מוחי, איננו נשלח לבדיקות הנכונות, הדבר עלול להתפרש כרשלנות רפואית במידה והגידול יתגלה בשלב כזה או אחר.

טעות אנוש

רופא, מומחה ככל שיהיה הוא בסופו של דבר ככל האדם, ולכן, גם הוא עלול לטעות בפרשנות הרפואית אותה הוא מעניק לממצאים רפואיים כאלו ואחרים ו/או לתלונותיו של המטופל. חשוב לזכור גם שהרופאים במדינת ישראל נדרשים להתמודד עם תורנויות ארוכות המתקיימת תחת תנאי לחץ מסביב לשעון, ולכן, הם עלולים "לפספס" ממצא או לא להקדיש את תשומת הלב הרצויה ברגע אחד של חוסר תשומת לב הנובע כתוצאה מעייפות ותשישות.

חשוב לנו שתדעו: גידול מוחי הינו מצב רפואי מורכב הניתן לריפוי במקרים מסוימים בהם גילוי המחלה מתבצע בשלבים הראשוניים להופעתה. הטיפולים המותאמים לגידולי מוח נחשבים אומנם לטיפולים מתקדמים בתחום מחלות הסרטן, אך הם מלווים בתופעות לוואי המשפיעות על כל תחומי החיים של החולה. לפיכך, קיימת חשיבות רבה בקבלת הסבר רפואי מורחב על המחלה מטעם הצוות הרפואי, כאשר גם הסבר רפואי לוקה בחסר עלול להתפרש במקרים מסוימים כרשלנות רפואית.

לאורך כל תקופת האבחון בנוגע להימצאותו של הגידול המוחי, תדרשו לבצע מגוון רחב של בדיקות שממציאה של כל אחת מהן הינה בעלת חשיבות משפטית רבה לצרכי ניהול תביעות רשלנות רפואית באבחון ו/או בגידול מוחי. לפיכך, אנו ממליצים לכם לשמור תיעוד של כל בדיקה ובדיקה אליה תופנו, מבדיקות הדם הפשוטות ביותר ועד לסריקות CT וכדומה.

כמו כן, מומלץ לתעד בכתב יד את התרשמותכם הכללית מהרופאים השונים המלווים אתכם לאורך שלבי האבחון ו/או המחלה. פעולה זו אינה נועדה לחפש אחר טעויות בעבודת הרופאים, אלא לאפשר לכם לבחון ולעקוב מקרוב אחר הצוות הרפואי המטפל בכם ו/או ביקירכם הנדרשים להתמודד עם החרדות הנלוות לתקופת אבחון מחלות קשות וביניהן גידול מוחי ולתקופת הטיפולים האינטנסיביים הנדרשים במקרים בהם ממצאי האבחון מעידים על הימצאותו של גידול מוחי.

בסופו של דבר, בדומה לכל תביעת רשלנות רפואית אחרת, גם תביעת רשלנות רפואית בגידול מוחי, תחייב אתכם לבצע איסוף של כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים וזאת לצרכי הוכחת קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לכם כתוצאה מאבחון שגוי, טיפול שגוי ו/או רשלני לצורך גילוי גידול מוחי ו/או לצורך הטיפול הרפואי בו.

למידע נוסף בנושא ויצירת קשר עם עורך דין רשלנות רפואית בגידול מוחי לחצו כאן או חייגו: 03-6135337

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן