ביטוח תלמידים

פציעות ילדים

מי מכוסה בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים?

בפוליסה זו מכוסה כל תלמיד בישראל החל מגן חובה ועד לגמר לימודיו, בגיל 18. הביטוח מכסה תלמידים פעילים ותקף לאורך כל שעות היממה, גם מחוץ לשעות בית הספר ובמקרים מסוימים הוא גם מורחב לפעילות ותאונות המתרחשות מחוץ לישראל.

בני משפחתו של התלמיד אף הם מכוסים בביטוח תאונות אישיות כאשר הם נוטלים חלק ללא שכר בפעילות רשמית של המוסד החינוכי, גם אם מחוצה לו, כמלווים או משגיחים מטעמו ונוצר מצב שהם נפגעים.

 

מה מכסה הפוליסה?

פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים מכסה, בכפוף לתנאים אשר בה, מקרי מוות כתוצאה מתאונה, נכות מלאה או חלקית, צמיתה או זמנית – ובלבד שנקבעה לנפגע נכות זמנית של 55 יום לכל הפחות. כמו כן, הפוליסה תכסה החזר הוצאות רפואיות שלא מכוסות בחוק ביטוח בריאות ממלכתי וכן הוצאות חילוץ נפגעים במצוקה.

ישנה הרחבה בפוליסה לנזקים גופניים אשר מתרחשים בחו”ל, כולל תאונות דרכים, אשר בהן נפגע תלמיד או הורה אשר שוהים במדינה הזרה מטעם מוסד הלימודים.

 

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים כפוליסת חובה

בת”א 7475-06-14 דנו בתביעתו של תלמיד, בן 17 בעת המקרה, אשר נפל ונחבל בדרכו לביתו ואשר גילה כי הוא עומד מול שוקת שבורה עת עלה כי לא היה מבוטח בביטוח תאונות אישיות על ידי העירייה ועל ידי המוסד החינוכי. נשאלה השאלה על מי מוטלת החובה לפעול לעריכת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים. הנתבעות בתיק זה היו העמותה אשר מפעילה את המוסד החינוכי, וכן העירייה. נשאלה השאלה על מי הייתה מוטלת החובה לבטח את התלמיד. נקבע, כי למרות שיש לייחס רשלנות למוסד החינוכי, אשר היה צריך לצפות התרחשות נזק הן לתובע והן לכלל התלמידים, אולם אין לחייבה באחריות לכך מקום בו העירייה לא קיימה את חובתה לעריכת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים. כמו כן, על משרד החינוך מוטלת חובת זהירות קונקרטית, בכך שעליו לפקח על עריכת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים בשטחי הרשויות המקומיות השונות.

בשנת 2016 בוצעו תיקוני חקיקה בחוק לימוד חובה, בפקודת העיריות ובפקודת המועצות המקומיות, כאשר המטרה היא יצירת שוויון בנטל דמי הביטוח לתאונות אישיות לתלמידים על ידי חיוב הרשות המקומית להתקשר בחוזה עם ספק אחד, אשר נבחר על ידי מכרז שנערך במשותף לכל הרשויות.

 

אבל מהי בעצם “תאונה”?

ההגדרה הצרה של המונח “תאונה” דנה בו כמקרה פתאומי וחד פעמי אשר בעטיו נגרם נזק למבוטח בעל הפוליסה.

שאלה אחת אשר עולה מהגדרה זו היא מהו דין מחלה אשר מתפרצת לפתע בגופו של התלמיד. בת”א 2035-11-14 דנו בתביעה אשר הוגשה על ידי תלמיד ישיבה נגד חברת הביטוח “כלל”, במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים. התובע, תלמיד כיה ט’ בעת המקרה, היה בעל מום מולד בלבו. באחד הימים היה התובע מעורב בקטטה במוסד החינוכי, וכתוצאה מאחת המכות אשר ספג במהלך האירוע נפל על הרצפה ולקה בדום לב. אחת השאלות המשפטיות הייתה תחולת הפוליסה על רקע מחלה קיימת, שמתפרצת בגופו של התלמיד בעקבות אירוע אשר מתרחש במוסד החינוכי. נקבע על ידי השופטת כי לעתים הגבול בין מחלה לתאונה הנו דק, ולעתים שילוב של מחלה קיימת ותאונה, שהיא אירוע פתאומי, מוביל לנזקים גופניים. עם זאת, כאשר מדובר בנזק גופני שמתרחש כתוצאה מתאונה על רקע מחלה שקיימת בגוף המבוטח, עליו להוכיח כי אכן מדובר באירוע חריג שניתן יהיה לאפיינו כתאונה. במקרה זה, נקבע בפסק הדין כי  התובע לא עמד בנטל ההוכחה ולכן תביעתו נדחתה.

חשוב להבהיר כי תביעת על בסיס פוליסת תלמידים אינה מבטלת או שוללת תביעה על בסיס רשלנות נגד המוסד החינוכי, צדדי ג’ וחברות ביטוח אחרות.

משרדנו עומד לרשותכם בכל שאלה או עניין הקשורים לתאונות תלמידים, החל מבירור החבות, דרך ניהול הליך יישוב התביעה מול החברה המבטחת ובמידת הצורך ייצוג בהליך משפטי מול חברות הביטוח, המועצה המקומית והמוסד החינוכי.

 

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מסמכים ובדיקות (כולל צילומים,…

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

“תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו” (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר להניח שהרוב מתכוונים לבריאות…

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות