נהיגה ללא ביטוח חובה או ללא רישיון נהיגה

לנהיגה ללא ביטוח חובה, או כמובן ללא רישיון נהיגה, עלולות להיות השלכות חמורות ביותר במקרה של תאונת דרכים. חשוב לזכור כל מקרה הוא לגופו, וישנם מצבים שתוכלו להיעזר בסיוע משפטי של עורך דין תאונות דרכים.
נהיגה ללא ביטוח

מדובר בעניין רציני ובעייתי ביותר. אתם נוהגים ברכב שלכם ומוצאים את עצמכם מעורבים בתאונת דרכים, לא עלינו.

הנהג שרכבו נפגע, מבקש את הפרטים שלכם ואז… אתם מוציאים מהתיק את המסמכים ומגלים לתדהמתכם… ששכחתם לחדש את ביטוח החובה לרכב, איבדתם את רישיון הנהיגה או שרישיון הנהיגה שלכם כבר לא בתוקף .

נתתם לבן משפחה את הרכב שלכם והוא ללא רישיון נהיגה – האם אתם אשמים? חבר השאיל לכם רכב ללא ביטוח חובה – מי אשם? ומי יפצה? מה עושים?

נהיגה ללא רישיון נהיגה

סעיף 10(א) לפקודת התעבורה מפרט את האיסור לנהוג בלי רישיון נהיגה: "לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרישיון זולת אם פוטר מחובת רישיון נהיגה ובמידה שפוטר".

תקופת המאסר העומדת לאדם אשר נתפס נוהג ללא רישיון נהיגה עומדת על שנתיים מאסר בפועל, וכן בנוסף שלילה בפועל מלנהוג לתקופה שלא תפחת מ-3 חודשים.

ריבוי עבירות נהיגה בידי נהגים בלתי מורשים גרם לכך שדין המאסר בפועל תקף כבר מביצוע עבירת נהיגה ראשונה ללא רישיון. לפיכך, הרי הרשעה בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה הינה בבחינת עבירה פלילית.

מעורבות בתאונת דרכים ללא ביטוח חובה

לנהיגה ללא ביטוח חובה עלולות להיות השלכות חמורות ביותר במקרה של מעורבות בתאונת דרכים.

• מלבד הנהג, הרי שנפגעים אחרים רשאים להגיש תביעת פיצויים כנגד "קרנית" – קרן ממשלתית לפיצויי נפגעי תאונות דרכים בגין התאונה שקרתה. לאחר מתן הפיצוי, "קרנית" רשאית לשוב בתביעת שיפוי כנגד הנהג אשר נהג ללא ביטוח חובה. במסגרת תביעה זו תובעת "קרנית" מהנהג, בגין נהיגתו ללא ביטוח, את הכספים אשר היא שילמה לנפגעים.

• הנהג עצמו אינו רשאי להגיש תביעה כנגד ”קרנית” במידה ונהג ללא ביטוח. עם זאת, לעיתים יוכל הנהג להגיש תביעה זו, כאשר הוא נהג ברכב שאינו שלו, אך עליו להוכיח שהוא לא היה מודע (ולא היה יכול לדעת) כי הרכב איננו מבוטח. (לדוגמא, רכב חברה).

• במקרים מסוימים, ניתן להגיש תביעת רשלנות נגד רכב נוסף שהיה מעורב בתאונת הדרכים ולזכות בפיצוי כספי (בגין הנזקים הפיזיים) לנהג.

 

מה אומר סעיף 7 לחוק הפיצויים?

סעיף 7 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי בין הנפגעים אשר אינם זכאים לפיצויים לפי חוק זה נמצא מי שנהג ברכב ללא ביטוח, או שהביטוח לא כיסה את השימוש שלהם ברכב. עם זאת, סעיף 7א' קובע שלושה תנאים אשר כאשר הם מתקיימים, גם נהג ללא ביטוח יהיה רשאי להגיש תביעת פיצויים כנגד "קרנית".

• על הנהג לנהוג ברכב עם היתר המחזיק ברכב או הבעלים.

• עליו להוכיח אי ידיעה לגבי היעדרו של הביטוח, על בסיס יסוד סובייקטיבי.

• בית המשפט יבחן מבחינה אובייקטיבית את יסודה של אי סבירות הידיעה.

נהיגה ברכב בזמן פסילה, דינה כנהיגה ללא ביטוח

חשוב לכם לדעת, כי במקרה והייתם מעורבים בתאונת דרכים, וכדי לנסות להימנע מכתב אישום בפועל ובהתאם לנסיבות שצויינו לעיל, עדיין ניתן לפעול במספר מישורים משפטיים עם סיוע של עורך דין תאונות דרכים ולהצליח במקרים מסויימים לשנות את התוצאות המשפטיות הקשות אשר לכאורה ידועות מראש.

כדאי לזכור – אדם הנוהג ללא רישיון או ביטוח חייב ייצוג משפטי כי אחרת ישלם את מלא הכסף לנפגע או ל"קרנית" שתפצה את הנפגע ותתבע אותו.

פוסטים נוספים

תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
תביעה נגד העירייה

תביעה נגד העירייה: פיצויים / הערכת סיכויי הצלחה

נפילה ברחוב, החלקה בשטחי הפארק, חבלה ממתקן שעשועים או אפילו פציעה משער גינת הכלבים – מה עושים כאשר נפגעים בתאונה שהתרחשה מחוץ לבית? בדרך כלל ה...
פיצווים בתאונת עבודה

תאונת אופנוע, חוקים ופיצויים!

רוכבי אופנוע חשופים יותר, ממוגנים פחות ומעורבים בתאונות דרכים בתדירות גבוהה. אם עברתם תאונת אופנוע ונפגעתם, אתם צריכים לברר על זכאותכם לפיצויי...
accident-g094cd8d3d_640

פיצויים בתאונות אוטובוס

תאונת אוטובוס והדרך לקבל פיצויים אם נסעתם בתחבורה ציבורית ועברתם תאונת אוטובוס בתור נוסעים, או אם אוטובוס פגע בכם, כדאי לכם לבדוק האם אתם זכאי...
טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

בריכה זה מקום נפלא לבילוי, הנאה וספורט והציפייה הם מטרת בואנו לבריכת השחייה, היא הפקת תועלות. מנגד, הבריכה הינו מקום שמטבעו מזמן סכנות והחלקות...
דילוג לתוכן