מה עושים במקרה וננשכתם על ידי כלב?

מדובר בסיטואציה לא נעימה: אתם הולכים ברחוב, עוברים ליד חצר של בית אקראי או סתם יוצאים לרגע להשליך את שקית האשפה בפח. לפתע אתם נתקלים בכלב, ולפני שאתם מספיקים להבין מה קורה – הכלב תוקף ואפילו נושך אתכם. לא נעים, כואב ואפילו עלול להיות מסוכן.

כולנו מקווים שאף פעם לא נצטרך להתמודד עם סיטואציה כזו, אבל אם חלילה קרה הדבר וננשכתם על ידי כלב – ריכזנו עבורכם את כל המידע שצריך לדעת על מנת להגן על עצמכם, למנוע נזקים עתידיים ולקבל את הפיצויים המגיעים לכם.

עורך דין נשיכת כלב

עורך דין נזקי גוף הוא אחד הגורמים הראשונים אשר תרצו לפנות אליהם לאחר הנשיכה. מדובר בעצם בעורך דין אשר מתמחה בשילוב של תחום המשפט ותחום הרפואה, ומתייחס לאנשים אשר נפגעו, נפצעו או חלו ממגוון סיבות.

תביעות נזיקין הן דבר לא פשוט, וחשוב לבחור עורך דין מומחה אשר בקיא בכל הפרטים ויוכל לסייע לכם. אם החלטתם לבדוק אופציה של עורך דין נזקי גוף, עשו זאת בהקדם ובלי להתמהמה.

עורך דין נזקי גוף – כיצד הוא יכול לסייע לי במקרה של נשיכה?

לאחר נשיכה על ידי כלב, סביר להניח כי תרצו לבדוק אפשרות של תביעה – בעיקר אם נפגעתם פיזית ו\או נפשית. “עורך דין נשיכת כלב” הוא אחד הביטויים הנפוצים בחיפוש באינטרנט, ויש לכך סיבה טובה; נשיכת כלבהיא עניין לא פשוט העשוי לגרום לפגיעה פיזית ונפשית וסיבוכים עתידיים אפשריים, גם אם מדובר בנשיכה שאינה חמורה יחסית.

מסיבה זו, עורך דין נזקי גוף יסייע לכם להבין את הסיטואציה ולנהל תביעה כנגד בעל הכלב. לבעלי כלבים במדינת ישראל יש אחריות משמעותית מבחינת החוק, כלומר – במידה והכלב תקף או נשך אדם אחר, מוטלת עליהם האחריות לפצות את הננשך.

איך כדאי לפעול במידה וננשכתי על ידי כלב?

ישנן מספר פעולות אשר רצוי לבצע סמוך ככל האפשר למועד הנשיכה:

1. איתור בעל הכלב

מובן מאליו כי במידה ולא תדעו מי הם בעלי הכלב, לא תוכלו להגיש תביעה ולקבל פיצויים המגיעים לכם. לכן – מיד לאחר הנשיכה הבינו מי הם בעלי הכלב, האם יש לכלב רישיון אחזקה והאם הוא מחוסן בכל החיסונים הנדרשים על פי חוק.

2. איסוף מידע רלוונטי נוסף

נסו לזכור (ואף לכתוב לעצמכם) את הסיטואציה במלואה: האם הכלב היה קשור כנדרש בחוק או בחוק עזר עירוני? האם הבעלים שיחרר את הכלב באופן חופשי? האם מדובר בכלב המוגדר על פי החוק כ-“כלב מסוכן”? כל מידע כזה יעבור לעורך הדין שלכם כאשר תחליטו להגיש תביעה, ויסייע לכם בקבלת הפיצויים המגיעים לכם.

3. קבלת טיפול רפואי

כמובן שהבריאות חשובה יותר מכל, ולכן גשו לקבל טיפול רפואי סמוך ככל האפשר למועד הנשיכה. גם אם מדובר בנשיכה קטנה ואפילו לא כואבת, חשוב לוודא כי הפצע אינו מזדהם וכן לבדוק שאינכם נדרשים לקבל חיסונים כלשהם (כגון טטנוס או כלבת). תוכלו לפנות לרופא המשפחה שלכם או אפילו לחדר מיון, במידה והפגיעה חמורה. שם יפנו אתכם במידת הצורך לקבל חיסון כלבת בלשכה של משרד הבריאות.

פיצוי בגין נשיכת כלב

מה בעצם החוק אומר לגבי החזקת כלבים?

חשוב לדעת כי במדינת ישראל ישנו “חוק להסדרת הפיקוח על כלבים (התשס”ג-2002)” המחייב בעלי כלבים במספר דברים:

1. רישיון אחזקה

החל מגיל 3 חודשים כל כלב חייב ברישיון, אותו מסדרים דרך העירייה או הרשות המקומית. בעל הכלב נדרש לשלם אגרה ולחדש את הרישיון מדי שנה.

2. חיסון

כל כלב חייב בחיסון כלבת שנתי. ישנן מועצות מקומיות אשר מחייבות חיסונים נוספים קבועים. קבלת רישיון אחזקה מותנית בין היתר בקבלת חיסון כלבת.

3. סימון בשבב תת עורי

המכיל את פרטי הבעלים. קבלת רישיון אחזקה מותנית בין היתר בסימון בשבב תת עורי.

4. החזקה ברצועה בעת טיול בחוץ

הבעלים חייב לטייל עם הכלב כאשר זה מוחזק ברצועה, ולא משוחרר באופן חופשי.

5. רישום אצל ווטרינר

כל כלב חייב להיות רשום בצורה מסודרת אצל ווטרינר מורשה.

אי קיום של אחד מהתנאים הללו בעת הנשיכה (וכמובן באופן כללי), עשוי להיות רלוונטי במידה ותחליטו להגיש תביעה כנגד הבעלים של הכלב שנשך אתכם. עורך דין נזקי גוף המתמחה בתחום המשפטי והרפואי כאחד, יידע לכוון אתכם לאורך התהליך וכמובן לייצג אתכם משפטית, על מנת שהתביעה תתקבל ותוכלו לקבל פיצוי על הנזקים אשר נגרמו לכם בעקבות הנשיכה.

האם בחוק ישנה התייחסות ספציפית לנזקים אשר נגרמו לאדם על ידי כלב?

התשובה היא כן. ישנה התייחסות בחוק לנזקים אשר נגרמו על ידי כלב – פציעה, נשיכה ועוד. כמעט בכל המקרים מלבד בודדים יוצאי דופן, בעלי הכלב הם אלה שיהיו חייבים בפיצויים לננשך.

כלומר חשוב שתדעו כי במידה וננשכתם, ולא קדמה לנשיכה התגרות מצדכם, תקיפת הבעלים או הסגת גבול – החוק עומד לצידכם, ומומלץ לחשוב על אפשרות של עורך דין. נשיכת כלב עלולה לגרום לנזקים נפשיים ואפילו טראומה מעבר לנזקים הפיזיים; אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם.

במידה וננשכתי, האם אצטרך להוכיח את הנזקים שנגרמו לי?

בגדול – כן. מאחר והחוק עומד לרוב לצד הננשך, מדובר בהוכחות פשוטות יחסית, זאת בהנחה שאכן התרחש מקרה הנשיכה:

  • הוכחת נזקים – חשוב לדעת כי אדם הנפגע כתוצאה מכלב שתקף אותו יצטרך להוכיח את הנזקים שנגרמו לו. למשל: פצעים, נשיכות, מכות יבשות, טראומה – הננשך יצטרך להוכיח את כל אלה על ידי שימוש במסמכים רפואיים, חוות דעת מהרופא או מחדר המיון, מסמכים המעידים על חיסונים וטיפולים שקיבל, מסמך המעיד על הפסד ימי עבודה בשל מקרה הנשיכה וכדומה.
  • לצד זאת, האדם הננשך אינו צריך להוכיח כי בעל הכלב לא שמר עליו כראוי, או במילים אחרות – התרשל בהחזקת הכלב. כלומר, לרוב יספיקו הוכחת קיום מקרה הנשיכה והוכחת הנזקים לצורך הגשת תביעה עבור פיצויים.

מובן מאליו כי סיטואציה בה אדם מותקף או ננשך על ידי כלב אינה נעימה בלשון המעטה. מעבר לבהלה ואפילו לטראומה שעלולה לגרום תקיפה כזו, היא גם לרוב תגרום לנזקי גוף בדמות נשיכות, פציעות, חבלות, מכות יבשות ואפילו לאובדן כושר עבודה זמני.

בין אם מדובר בנשיכה “פשוטה” יחסית ובין אם בנשיכות מרובות, תמיד מומלץ לשקול אפשרות של עורך דין נזקי גוף אשר יעשה עבורכם סדר ויגיש עבורכם תביעה לבית המשפט. אל תוותרו על הזכויות והפיצויים המגיעים לכם כתוצאה ממקרה הנשיכה.

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מסמכים ובדיקות (כולל צילומים,…

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

“תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו” (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר להניח שהרוב מתכוונים לבריאות…

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות