רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית נוצרת כאשר נותן שירות רפואי – כגון רופא, אחות, רוקח – פעל באופן שהפר את חובת הזהירות שיש לו כלפי המטופל, תוך סטייה מנורמות הטיפול המקובלות, ועקב כך נגרם נזק למטופל.

כדי להוכיח שאכן אירעה רשלנות רפואית יש להוכיח את שלושת האלמנטים הבאים: המטפל התרשל בעת מתן הטיפול הרפואי, למטופל נגרם נזק, וקיים קשר סיבתי בין התנהגותו הרשלנית של המטפל לבין אותו הנזק.

לספקי השירותים הרפואיים, ולרבות קופות החולים, בתי החולים, מכוני אולטרסאונד ורנטגן – בשירותו של רופא פרטי או בשירותי הרפואה האלטרנטיבית – קיימת חובת זהירות מוגברת כלפי המטופל.

חובה זו כוללת התעניינות ותשאול רחב ומקיף אודות בעיותיך הרפואיות שלאו דווקא קשורות לפניה הספציפית.

עילות התביעה בגין רשלנות רפואית יכולות להיגרם לכל אורך מתן הטיפול הרפואי. הרשלנות הרפואית עלולה להתרחש כבר במפגש הראשון עם נותן השירות הרפואי.

היא עשויה לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות, בהן: קבלת ייעוץ לתרופה לא מתאימה, הפניה לטיפול לא נכון או מזיק, היעדר מעקב וביקורת, היעדר אבחון נכון של "דגלים אדומים" בבדיקות שהופנית אליהן, לרבות בלידה, וכמובן במהלך מעקב אחר ההריון, בניתוח, באי אבחון מחלה מסוכנת, או טעות באבחון מחלה, בטיפולי שיניים, ניתוחים פלסטיים, באי מתן הסבר הולם אודות התהליך הרפואי וסכנותיו ועוד.

החוקים העיקריים אשר רלוונטיים לתחום הרשלנות הרפואית הינם: פקודת הנזיקין (נוסח חדש); חוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996; חוק בריאות ממלכתי, תשנ"ד-1994; פקודת הרופאים [נוסח חדש], תשל"ז- 1976; ופקודת הרוקחים (נוסח חדש), תשמ"א- 1981.

מהי תביעת רשלנות רפואית

במידה והינך חושד כי נגרמה לך רשלנות רפואית, חשוב ומומלץ מאד להתייעץ עם עו"ד מומחה ומנוסה ברשלנות רפואית.

זאת על מנת לבחון את האפשרות האם ביכולתך להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגורם הרפואי שהתרשל כלפייך, כדי לקבל ממנו פיצויים בגין הנזק שנגרם לך.

מקובל לחלק את ראשי הנזק בתביעת רשלנות רפואית לשני סוגים: ראשי נזק ממוניים – בגין נזקים כספיים, כגון הפסדי שכר בעבר ובעתיד, הוצאות רפואיות, דמי נסיעות, תשלום למטפלים סיעודיים, ועוד; ראשי נזק לא ממוניים – בגין נזקים לא כספיים, כגון כאב וסבל, פגיעה באוטונומיה, קיצור תוחלת החיים ואובדן סיכויי החלמה.

על מנת להחליט האם יש מקום להגשת תביעת רשלנות רפואית, ישנה חשיבות עליונה לאיסוף מלוא התיעוד הרפואי הרלוונטי לך, תשאול רחב ונרחב של התהליך הרפואי אותו עברת, ולבסוף בחינת החומר הרפואי על ידי מומחה רפואי לתחום הספציפי, אשר יחווה דעתו האם אכן היתה רשלנות רפואית או לאו.

לתשומת לבך: תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה מורכבת, אשר בד"כ הטיפול בה עד לקבלת הפיצוי הכספי נמשך זמן רב.

משרד עו"ד רשלנות רפואית בנו גליקמן נמנע מהגשת תביעות סרק שאינן זוכות לתמיכה ולאישור היועצים הרפואיים שלנו.

עוד יש לקחת בחשבון את שיקול התיישנות תביעת הרשלנות הרפואית.

ככלל, כאשר מדובר במטופל בגיר, מגיל 18 ומעלה, יש להגיש את תביעת הרשלנות הרפואית תוך 7 שנים ממועד מתן הטיפול הרפואי שגרם לו לנזק, ואילו כאשר מדובר במטופל קטין, שטרם מלאו לו 18 שנים, ניתן להגיש את תביעת רשלנות הרפואית עד שהוא יגיע לגיל 25.

מתי נזהה נפגעי רשלנות רפואית?

שלב א'הוכחת התאונה/הארוע הרשלני – נבחן את סיכויינו להוכיח את ההליך הרשלני עליו תבוסס טענת הרשלנות הרפואית.

למשל אם מדובר בהליך ניתוחי כושל או אי אבחון מחלה או טיפול תרופתי שגוי עלינו לאסוף תעוד רפואי כדי לבסס את הבסיס העובדתי להוכחת הרשלנות הרפואית.

בשלב הזה נבצע בחינה ראשונית של היכולת שלנו להוכיח בבית המשפט את הרשלנות הרפואית ונסיבותיה, כאשר במקביל נפנה למוסדות הרפואיים להעתקת מלוא התיקים הרפואיים כדי שדבר לא יעלם מעינינו.

שלב ב'הוכחת הרשלנות/חבות – לאחר הוכחת הבסיס העובדתי אנו צריכים להוכיח רשלנות רפואית במישור המשפטי והרפואי.

בתיקי תביעות רשלנות רפואית תביעתנו מבוססת על חוות דעתו של המומחה הרפואי לתחום הספציפי אשר אמון על בדיקת מלוא התיעוד הרפואי ושמיעת סיפור המקרה כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם.

 

שלב ג'הוכחת הנזק – נזק מוכיחים באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הרלוונטי שקובע את שיעור הנכות והטיפולים הרפואיים להם אתם זקוקים. בנוסף נזק מוכיחים באמצעות קבלות וחשבוניות
(בגין שירותים רפואיים, עזרת צד ג' והוצאות למיניהן), כאשר פגיעה בשכר מוכיחים באמצעות תלושי שכר ואישורי מעסיקים.

שלב ד'הוכחת הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק – צריך להוכיח את הקשר הסיבתי (עובדתי ומשפטי) בין התאונה/הארוע/הרשלנות לבין הנזק.

חשוב לשים לב, כי בתביעות רשלנות רפואית ארבעת השלבים הראשונים שלובים זה בזה. דהיינו איסוף ולימוד הפן העובדתי של המקרה, בשילוב עם קביעת וחוות דעת המומחה רפואי בתחום הרלוונטי מבססים
לנו את התביעה, כך שהמומחה הרפואי אמור לחבר את כולם יחדיו במסגרת חוות דעתו שתהווה ראיה בבית המשפט והיא אבן הבסיס של התביעה.

לכן בתביעות רשלנות רפואית חשיבות עליונה ל"איכות" המומחה הרפואי שמלווה אותנו ומבסס את תביעתנו.

שלב ה'כימות הנזק (מבחינה כספית) – מהו גובה הפיצוי המגיע לי? זאת בהתאמה לנפגע הספציפי, לנסיבות הרשלנות, להוצאות שגרמה ותגרום הרשלנות הרפואית, לגילו של הנפגע, לשכרו של הנפגע, תוחלת
חייו של הנפגע וכמובן ביחס לשיעור הנכות הרפואית שהוערכה על ידי המומחה הרפואי.

שלב ו'הגשת תביעה לבית המשפט וניהולה עד לקבלת הפיצוי האופטימלי מבחינתנו (באמצעות פשרה או פסק דין).

כימות הנזק בהליך המשפטי מבוסס על מסמכים ואסמכתאות שנמציא לבית המשפט ועל חוות דעתו של המומחה הרפואי. במהלך ניהול התביעה יתכנו מספר מצבים בהם נכמת את הנזקים וזאת במהלך מו"מ,
באמצעות הגשת תחשיבי נזק לבית המשפט, הליכי גישור / בוררות או בפסק דין של בית המשפט.

מאמרים:
רשלנות רפואית במהלך הלידה – מצוקה עוברית/נזק ליילוד
רשלנות רפואית בניתוח
רשלנות רפואית בניתוחים קוסמטיים
מהי הסכמה מדעת? ומה היא פגיעה באוטונומיה?
רשלנות רפואית ברפואת שיניים

אנחנו כאן בשבילכם

לתיאום פגישה, או מענה בכל נושא אחר:

ז'בוטינסקי 35, רמת גן (מגדלי התאומים 2)

פוסטים בנושא

shutterstock_273634949-1

רשלנות רפואית פיצויים – הפיצויים על 4 העוולות הנפוצות בישראל

תביעות בגין רשלנות רפואית מציפות את בתי המשפט ובלא מעט מקרים נעשות עוולות ועבירות הגורמות לנזקים רבים במשורים שונים שגורעים מחייהם של נפגעים ר...
disabled-728521_960_720-1-1

רשלנות רפואית בספורט

כאשר מחליטים להתחיל ולעסוק בפעילות ספורטיבית במסגרת מסודרת, ברוב מוחלט מהמקרים, תידרשו להציג אישורים רפואיים ולעבור בדיקות המוכיחות את כשירותכ...
4_tviot_bituah

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מ...
עורך דין רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

"תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו" (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר ...
עורך דין נזקי גוף

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מב...
עורך דין רשלנות רפואית ניתוח אף

רשלנות רפואית בסרטן השד

סרטן השד היא מחלה ממארת השכיחה ביותר בישראל ותוקפת בעיקר נשים. למעלה מ-5000 נשים חולות במחלה מדי שנה. נשים מעל גיל 50 מהוות כ-80% מכלל החולות ...
דילוג לתוכן