רשלנות רפואית קורונה

עורך דין נזקי גוף

 

בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות הרפואי שם לב.

הסוגיה מעלה את התהייה הכללית: האם ניתן לתבוע על רשלנות רפואית בתקופה של מגיפה עולמית חדשה ובלתי ידועה?

ישנם משפטנים הטוענים כי הנסיבות הקשות ששררו במערכת הבריאות מאז פרוץ המגיפה, כולל עומס חולים רבים ומחסור בכוח אדם ובמשאבים, ובשילוב עם העובדה שמדובר בנגיף שלא היה ידוע למדע, עשויים להקנות חסינות נגד תביעת רשלנות רפואית קורונה.

מומחים אחרים טוענים שבהסתמך על מקרי עבר ברי השוואה, ניתן דווקא להעלות על הדעת רשלנות רפואית בשלבי אבחון הנגיף או הטיפול במחלה.

מהי בכלל רשלנות רפואית קורונה וכיצד מוכיחים שהתרחשה?

באופן כללי, ההוכחה בדבר התרחשותה של רשלנות רפואית כוללת שלושה מרכיבים. ראשית, יש להוכיח כי התקיימה התרשלות מצד הגורם הרפואי האחראי (הנתבע). שנית, יש להראות כי נגרם נזק למטופל (התובע). שלישית, צריך להוכיח שעל הגורם שהתרשל חלה חובת זהירות כלפי המטופל.

בהקשר של מחלת הקורונה, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית קורונה דורשת מהתובע להראות את הנזק שנגרם כתוצאה מטיפול הנתבע, להוכיח את מעשה ההתרשלות עצמו בעת הטיפול או האבחון, וכן להציג את האופן שבו הנזק נקשר למעשה הרשלני.

מהם סוגי הרשלנות הרפואית הפוטנציאלית בהקשר לקורונה?

  • אבחון שגוי

כפועל יוצא מהעומס הכבד שהוטל על מערכת הבריאות בזמנו, לצד המחסור בבדיקות בתחילת המשבר, מומחים צפו כי מקרי הרשלנות הנפוצים ביותר עתידים לנסוב סביב אבחון שגוי של המחלה, כולל הימנעות מביצוע בדיקה שהייתה מגלה בסבירות גבוהה כי המטופל לקה בנגיף.

  • טיפול לקוי

רשלנות רפואית בגין טיפול לקוי במחלת הקורונה, לאחר שזו כבר אובחנה אצל המטופל, הייתה בזמנו אופציה ריאלית למדי. זאת, בהתחשב פעם נוספת בעומס הרב ששרר במרפאות ובתי החולים, מה שהגביר את הסיכוי לטעויות אנוש וחוסר היכרות עם המידע, ההנחיות והנהלים שהשתנו חדשות לבקרים.

את מי תובעים במקרה של רשלנות רפואית קורונה?

סוגיה משפטית סבוכה נוספת נוגעת לזהות הצד הנתבע. בזמנים רגילים, מרבית התביעות בגין רשלנות רפואית מכוונים כלפי הרופאים שטיפלו בתובע ובית החולים או המרפאה שבמסגרתם ניתן האבחון או הטיפול.

עם זאת, במקרה הייחודי של הקורונה רשלנות רפואית עשויה להיות בלתי-רלוונטית שכן המדינה היא הגורם שלא סיפק את המשאבים הדרושים להתמודדות עם התפרצות המגיפה (לדוגמא: מכונות הנשמה, תקנים לצוות רפואי ומיטות טיפול).

לסיכום:

למרות שאבחונים וטיפולים במחלת הקורונה הם דבר חדש בנוף המדעי והרפואי, מטופלים עודנם זכאים לקבל שירות רפואי מיטיב ומיטבי. בהתאם לזאת, במידה ועולה החשש כי מטופל נפגע מהתרשלות מצד הגורמים הרפואיים שטיפלו בו, מומלץ להיוועץ בעורך דין מקצועי המומחה ברשלנות רפואית.

פוסטים נוספים

תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
תביעה נגד העירייה

תביעה נגד העירייה: פיצויים / הערכת סיכויי הצלחה

נפילה ברחוב, החלקה בשטחי הפארק, חבלה ממתקן שעשועים או אפילו פציעה משער גינת הכלבים – מה עושים כאשר נפגעים בתאונה שהתרחשה מחוץ לבית? בדרך כלל ה...
פיצווים בתאונת עבודה

תאונת אופנוע, חוקים ופיצויים!

רוכבי אופנוע חשופים יותר, ממוגנים פחות ומעורבים בתאונות דרכים בתדירות גבוהה. אם עברתם תאונת אופנוע ונפגעתם, אתם צריכים לברר על זכאותכם לפיצויי...
accident-g094cd8d3d_640

פיצויים בתאונות אוטובוס

תאונת אוטובוס והדרך לקבל פיצויים אם נסעתם בתחבורה ציבורית ועברתם תאונת אוטובוס בתור נוסעים, או אם אוטובוס פגע בכם, כדאי לכם לבדוק האם אתם זכאי...
טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

טביעה, נפילה או פגיעה כללית בבריכה: מגיע לכם פיצויים

בריכה זה מקום נפלא לבילוי, הנאה וספורט והציפייה הם מטרת בואנו לבריכת השחייה, היא הפקת תועלות. מנגד, הבריכה הינו מקום שמטבעו מזמן סכנות והחלקות...
דילוג לתוכן