רשלנות רפואית בסרטן הלבלב

רשלנות רפואית בסרטן הלבלב

 

חושדים לקיומה של רשלנות רפואית באבחון מאוחר של סרטן הלבלב? זה הזמן לדעת הכול על רשלנות רפואית בסרטן הלבלב.

סרטן הלבלב נחשב לאחד מסוגי הסרטנים הקשים ביותר לאבחון ומרבית מקרי הסרטן בלבלב מתגלים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. עובדה זו, הופכת את מחלת הסרטן בלבלב למחלה קטלנית עם אחוזי שרידות נמוכים בהשוואה לסוגי סרטן אחרים.

לפיכך, קיימת חשיבות רבה לאבחון המחלה בשלבים מתקדמים בעיקר בקרב אנשים בעלי סיכון גבוה. יחד עם זאת, חשוב לציין שאבחון מוקדם ככל הניתן של המחלה, מאפשר הסרה כירורגית של הגידול בטרם התפשטותו לאזורים נוספים בגוף ובכך ניתן להאריך את חיי החולה.

מספר מילים על הלבלב

הלבלב (PANCREAS) הינו חלק ממערכת העיכול והוא ממוקם בחלק העליון של הבטן, מעל הטבור ולפני עמוד השדרה. אורכו של הלבלב הינו כ-15 ס"מ והוא מחולק לשלושה חלקים: ראש הלבלב המהווה את החלק הרחב והמעוגל הממוקם בצמוד לחלק הראשון של המעי הדק, גוף הלבלב המהווה את חלקו המרכזי ו-זנב הלבלב הממוקם בחלק השמאלי של הגוף.

 

לאיבר הלבלב שני תפקידים עיקריים בגוף האדם, האחד לייצר מיצי לבלב המסייעים לפעולת העיכול של חלבונים ושומנים, והשני לייצר אינסולין שהוא למעשה הורמון המאפשר לגוף לעשות שימוש בסוכרים ולאחסן שומנים. לצורך כך, הלבלב מורכב משני סוגים עיקריים של תאים: תאים אקסוקריניים ותאים נוירו אנדוקריניים.

סרטן הלבלב – מה חשוב לדעת?

גידולים בלבלב מתפתחים בעיקר בקבוצת התאים האקסוריניים שתפקידים להפריש אנזימים המפרקים מזון מעוכל במעי. הופעת הגידול בתאים אלו גורמת לכך שהתאי אינם מפרישים הורמונים, כאשר הסימפטומים לכך אינם מורגשים עד לשלבים מתקדמים יותר של המחלה במסגרתה הגידול מתפשט לאזורים אחרים בגוף. הגורמים להופעת גידול בלבלב אינם ידועים אך בין גורמי הסיכון למחלה נמנים:

 • גיל כרונולוגי- הסיכון לסרטן בלבלב עולה עם הגיל, כאשר ב-75% מהמקרים המאובחנים נמנים נשים וגברים מעל גיל 65
 • עישון – עישון מוצרי טבק על כל סוגיו נחשב לאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים לסרטן בלבלב
 • תזונה עתירה בשומנים וסוכרים – צריכה מוגברת של בשר אדום ובשר מעובד נחשב אף הוא לגורם סיכון
 • אלכוהול – צריכה מוגברת של אלכוהול בכמויות גדולות מעלה את הסיכון לחלות במחלה
 • עודף משקל וחוסר פעילות גופנית – מחקרים שונים מעידים על קשר בין משקל גוף עודך וחוסר פעילות גופנית לבין הסיכון לחלות במחלה
 • מצבים בריאותיים שונים – דלקת כרונית של הלבלב, מחלת הסוכרת וזיהומים שונים כגון דלקת כבד נגיפית מעלים את הסיכון לחלות במחלה
 • היסטוריה משפחתית – בכ- 5 עד 10 אחוזים מהמקרים, מדובר במחלה על רקע תורשתי.
 • שינויים גנטיים – ישנם מספר שינויים גנטיים העלולים להגביר את הסיכון למחלה, וביניהם: נוכחות גן מסוג BRCA2 הקשור בין היתר לסרטן השד, השחלות והערמונית, תסמונת לינץ', תסמונת מלנומה רבת שומות, דלקת לבלב תורשתית ועוד.

סרטן הלבלב – תסמינים

כפי שציינו לעיל, גידולים ממאירים בלבלב יכולים להתפתח ללא הופעת תסמינים בולטים לאורך תקופה ממושכת, ולכן, מחלת הסרטן בלבלב מאובחנת ברוב המקרים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. יחד עם זאת, חשוב להיות ערים להופעתם של תסמינים שונים הכוללים בין היתר:

 • תחושת כאב או אי נוחות באזור הבטן העליונה. כאבים אלו עלולים להופיע גם באזור הגב והם מופיעים לסירוגין ובמקרים מסוימים עלולים להופיע באופן קבע.
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל הגוף
 • סימני צהבת -שינוי גוון לובן העין לצהבהב, צבע שתן צהוב כהה וצבע צואה בהיר, עלולים להעיד על צהבת המופיע כשאר ישנו גידול בלבלב.
 • תסמינים נוספים כגון: אובדן התיאבון, הופעת בחילות בתדירות גבוהה, הקאות מרובות, שינויים בהרגלי היציאות, עייפות קיצונית ובלתי מוסברת, דיכאון, הופעת קריש דם ברגל ותחושת נפיחות לאחר ארוחה.

 

הופעתם של התסמינים הנ"ל, אומנם עלולים לנבוע מסיבות שונות שאינם בהכרח גידול סרטני בלבלב, אך מנגד, הם מחייבים אתכם לפנות לרופא המטפל במידה והם אינם חולפים ו/או במידה והם מופיעים בתדירות גבוהה.

אבחון וטיפול בסרטן הלבלב – מה חשוב לדעת?

תסמיני המחלה ו/או גורמי הסיכון הנלווים אליה, מחייבים אתכם לבצע בירור מקיף באמצעות בדיקות עזר שונות לאבחון המחלה, וביניהן: בדיקת דם למדידת רמת סמן הגידול בלבלב, אולטרא סאונד, בדיקות CT ו-MRI, ביופסיה ובדיקת לפרוסקופיה.

חשוב לציין שהטיפול בסרטן הלבלב נקבע בהתאם לשלב אבחון המחלה, גודלו של הגידול הסרטני ומיקומו. במידה והגידול טרם התפשט לאיברים סמוכים ניתן להסיר את הגידול באופן כירורגי, כאשר במקרים בהם הגידול התפשט בגוף הטיפול מיושם באמצעות טיפולי כימו והקרנות שמטרתם להפחית את קצב התקדמותו של הגידול.

רשלנות רפואית בסרטן הלבלב – מה חשוב לדעת?

תביעת רשלנות רפואית בסרטן הלבלב מוגשת בעיקר בעילת אבחון מאוחר של המחלה וזאת לנוכח חוסר התייחסות מצד הצוות הרפואי לסימני האזהרה, אי הפניה לבדיקות בירור מתאימות, בירור חלקי, פענוח מוטעה של תוצאות הבדיקות וסיבות נוספות בגינן המחלה אובחנה בשלבים מתקדמים.

 

בדומה לכל תביעת רשלנות רפואית אחרת, חשוב להיוועץ עם עורך דין רשלנות רפואית וזאת לצרכי בירור עילות התביעה והערכת סיכויי התביעה, וכמו כן, לצרכי הפנייתכם לרופא אונקולוג מומחה לצורך קבלת חוות דעת רפואית. חשוב לציין שאת התביעה ניתן להגיש גם במקרים בהם החולה נפטר מהמחלה וזאת באמצעות יורשיו, בני משפחתו ובאי כוחו.

במקרים מסוימים, תביעת רשלנות רפואית בסרטן הלבלב, ניתן להגיש גם בעילת רשלנות רפואית בטיפול הרפואי אשר ניתן לחולה. למידע נוסף על שירותיו של עו"ד רשלנות רפואית לצרכי הגשת תביעה בנושא, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר כאן

פוסטים נוספים

Closeup,Woman,Holding,Her,Wrist,Pain,From,Using,Computer,Long

מחלות מקצוע ומיקרוטראומה

תאונות עבודה מוכרות כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה אני רואה לנכון להזהיר אתכם מראש שמדובר בנושאים מורכבים מאוד.  אני לא חושב שניתן באמצעות מאמר אח...
workloss

אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מתחלקות לשני סוגים עיקריים –  אובדן כושר עבודה בעקבות ארוע תאונתי חד פעמי או אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או אוסף של פ...
Upset driver, stressful situations on road and fast rhythm in modern city

תאונת דרכים בדרך לעבודה – תאונת דרכים בדרך הביתה מהעבודה

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה? מדובר בנושא מורכב ולכן חשוב לי לחלק את המאמר לכמה חלקים: מהי תאונת עבודה? ומה ההבדל בינ...
wheelchair-908343_640-1-1

הגשת תביעת נכות מהעבודה – המדריך המלא

כיצד מגישים תביעה לנכות בעקבות תאונת עבודה?  וכיצד מגדילים את הפיצוי הפוטנציאלי שלכם?  נדון ב-    ביטוח לאומי תביעת נכות מעבודה – כיצד מתחילים...
תביעת ביטוח מחלות קשות

תביעת ביטוח מחלות קשות

סרטן, התקף לב, מחלת כבד או אפילו השתלת איברים – כל אלו עשויים לזכות מבוטח בהגשת תביעת ביטוח מחלות קשות, שתעניק לו תגמול כספי וחד פעמי על מנת ל...
עורך דין בתביעת תאונת עבודה

תביעת נזיקין תאונת עבודה

מלבד חבילת התגמולים שמגיעה לנפגעי העבודה מהמוסד לביטוח הלאומי, קיימים עוד מספר גורמים מפצים שניתן לתבוע בגין המקרה. במאמר זה נפרט כיצד תוגש תב...
דילוג לתוכן