מה היא תאונת עבודה?

אובדן כושר עבודה זמני

תאונות עבודה הן אירוע לא סימפטי. במקצועות מסוימים, הן עלולות אף להיות כרוכות בנזקים לא מבוטלים. מעבר לעוגמת הנפש שכרוכה בכך, עלולים להיות כאן גם פגיעה (זמנית או מתמשכת) ביכולת העבודה וביכולת ההשתכרות ועוד. במקביל, הגשת תביעה בנושא זה איננה פשוטה, גם מול המוסד לביטוח לאומי. מה חשוב לדעת על תאונות עבודה ועל זכויותיכם בנושא זה?

עורך דין תאונות עבודה

מה מוגדר כתאונת עבודה?

תאונת עבודה היא כמובן תאונה שהתרחשה במהלך עבודתו של הנפגע, אך לא רק. ההגדרה של תאונה כזו, מתרחבת גם לתאונות שהתרחשו בדרך לעבודה ובדרך חזרה ממנה. כפי שניתן לשער, “בדרך” לא כולל סטיות משמעותיות מאותה הדרך. יוצאי הדופן, הם מקרים שבהם הסטייה מהדרך הייתה לצרכי עבודה או לצרכי תפילה או עבור הוצאת ילד מהגן.

ההבדל בין תאונת עבודה למחלת מקצוע

כעקרון, תאונת עבודה ו”מחלת מקצוע” הם שני עניינים שונים לגמרי. תאונה היא מעצם הגדרתה אירוע חד פעמי. לדוגמא: תקלה חד פעמית, שגורמת לחשיפה לקרינה, ברמה גבוהה בהרבה מהמותר. מחלת מקצוע לעומת זאת, נגרמת לרוב מחשיפה קבועה וממושכת, לגורם סיכון שאופייני למקצוע מסוים. לדוגמא: אדם שעובד בסביבה בה מבוצעות הרצות בדיקה למנועי סילון. למרות השימוש באמצעי בטיחות דוגמת אוזניות להפחתת רעש, ייתכן מאוד שלאורך הזמן ייגרם לו נזק לשמיעה. חשוב לציין, שמה שמוגדר על ידי הביטוח הלאומי כמחלת מקצוע, מבוסס על רשימת מחלות רשמית שמשמשת אותם בנושא זה.

היבטים רבים נוספים

כדאי לקחת בחשבון, שלנושא תאונות העבודה יש מגוון היבטי משנה. לדוגמא: גם אירועים רפואיים (לדוגמא – אירוע מוחי) שהתרחשו מחוץ לעבודה, בעקבות אירוע יוצא דופן שהתרחש בזמן העבודה, עשויים להיחשב כתאונת עבודה. עוד דוגמא להיבטים הנוספים, היא שביטוח לאומי מתייחס ל”דמי פגיעה” גם לגבי עובדים עצמאיים וגם לגבי מקרי פטירה עקב תאונת עבודה (מבחינת סיוע כספי למשפחה).

דוגמא ממחישה – פגיעה מנשיכה

לשם ההמחשה, בואו ונבדוק את ההשלכות של מקרה נשיכה מחיה תוך כדי העבודה, מבחינת “תאונת עבודה” ופיצוי לגביה. מאחר שנשיכת קרוקודילים נדירה במחוזותינו וטירנוזאורים כבר לא משוטטים ברחובות, נאמר לצורך הדיון שמדובר על נשיכת בעל חיים שנפוץ מעט יותר בישראל – הכלב. אם ננשכתם במצבים שבהם מדובר על תאונת עבודה (בעבודה או בדרך אליה או בדרך חזרה) זו כנראה תאונת עבודה מבחינת ביטוח לאומי. אם הנשיכה אכן תוכר כתאונת עבודה, אז ייתכן שתהיו זכאים ל”דמי פגיעה”.

עורך דין תאונות

בנוסף לכך, נכות עקב נשיכת כלב עשויה לאפשר תביעת גמלת נכות. גם ביטוח תאונות אישיות (שלכם או ממקום העבודה) עשוי לזכות בפיצוי במקרה נשיכה. עוד אפשרות, היא תביעה בגין נשיכת כלב כלפי מי שהיה אחראי עליו בזמן הנשיכה (לרוב הבעלים). מדובר על תביעה מסוג תביעת נזיקין. ת”א 40934-02-10 למשל, היה מקרה של דוור שהגיש תביעה כזו נגד בעל כלבה שנשכה אותו לדבריו תוך כדי העבודה.

את מי תובעים

מעבר לסוגי הביטוחים שציינו כאן כדוגמאות, יש לעתים גם אפשרות לקבל פיצוי בעזרת ביטוח אובדן כושר עבודה. למעשה, יש אפשרויות רבות מבחינת הגופים שאותם תובעים. אם מדובר בתאונת דרכים, נכנסים לתמונה ביטוחי הרכבים. אם מדובר בעובדי כוחות הביטחון (כולל המשטרה), זה סיפור שונה בפני עצמו, עם תקנות משלו. חשוב לקחת בחשבון, שלא ניתן לקבל פיצוי במקביל מכמה גופים על תאונות עבודה. לכן, כל אחד צריך לעשות את החישובים שלו, בהתאם למקרה ובסיוע מומחים. אגב, את התביעה לביטוח לאומי יש להגיש בתוך 12 חודשים מהתרחשות התאונה.

הערכת מידת הנזק

קביעת “דרגת הנכות” בעקבות תאונת עבודה, חיונית לקביעת גובה הפיצוי. קובעת זאת וועדה רפואית של הביטוח הלאומי. התאונה עשויה להתבטא במצב של אובדן כושר עבודה זמני או קבוע. בדומה לכך, גם “אחוזי הנכות” ייקבעו זמנית או לתמיד. ניתן גם לערער על ההחלטה.

הצלחת התהליך המשפטי

התהליך המשפטי יושפע מהמידה שבה התנהלתם היטב לאחר התאונה. כמה דוגמאות: רישום הפרטים ופרטי עדים (גופי הביטוח יחקרו נקודות אלה) וטיפול מהיר בנזקי התאונה (טיפול שהתעכב, מרמז על תאונה לא חמורה). חשוב תיעוד טוב של הטיפול, עם התייחסות מפורשות לנסיבות התאונה. כמו כן, חשוב יידוע המעסיק וטיפול בכך במקום העבודה כתאונת עבודה (טופס 250 למשל).

למה צריך עורך דין?

כמו תמיד, ישנו הכלל הידוע של “כל מקרה לגופו”. אם נדגים מנושא נשיכת הכלב שעליו דיברנו קודם, ישנם שיקולים נוספים שעשויים לשנות את התמונה. למשל, במקרה שבו התגריתם בכלב וזה היה הגורם לנשיכה. תוצאות התאונה עשויות להיות ברורות ומוחשיות מאוד לעין (כשבר) אך לא רק. זה יכול להיות גם נזק פנימי שלא קל להוכחה, דוגמת חרדות. מסיבות כאלה, חשובה שכירת עורך דין תאונות עבודה.

 

הנה דוגמא נוספת להמחשה, אם כי דוגמא די דרמטית ויוצאת דופן: ב-2011 התפרסמו עדויות ממשפט תביעת הפיצויים של נפגעי הקריה למחקר גרעיני בדימונה. ידוע עוד מתקופת הקמתו, שמדובר בסך הכול במפעל טקסטיל בלתי מזיק. אבל לפי אחת העדויות במשפט, כפי שפורסם באתר Ynet, העובדים נחשפו שם בכל יום עבודה בודד, לקרינה בהיקף השנתי המותר! האם זו “תאונה”? “רשלנות מקצועית”? “מחלת מקצוע“? המאבק המשפטי של העובדים במקרה זה, גם המחיש כמה לא קל להתמודד משפטית מול המדינה.

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות

פוסטים בנושא

על שמירת רשומות רפואיות במרפאות וחשיבותן

מהי רשומה רפואית? רשומות רפואיות כוללות את המידע הרלוונטי אודות המטופלים, לרבות היסטוריה רפואית, טיפולי עבר ותלונות קודמות, מצב רפואי נוכחי, מסמכים ובדיקות (כולל צילומים,…

רשלנות רפואית בפסיכיאטריה

“תשע עשיריות של אושרנו מבוססות על בריאותנו” (ארתור שופנהאואר), ברור שבריאות איתנה היא דבר חשוב ומהותי לחיים ארוכים ותקינים, אך סביר להניח שהרוב מתכוונים לבריאות…

רשלנות רפואית קורונה

  בתקופה האחרונה, החלו להתעורר שאלות בנוגע לרשלנות רפואית וקורונה. הסוגיה קפצה למודעות הציבור בעקבות מקרה טראגי שבו מטופל נותק ממכונת הנשמה מבלי שאיש מהצוות…

עו"ד בנו גליקמן

לפגישת ייעוץ
ללא התחייבות